Безапелационен Джокович изхвърли Нишикори в подготовка за Федерер

Устремът на Новак Джокович към шеста титла от Откритото първенство на Австралия мина през поставения под номер 7 Кей Нишикори от Япония. Световният номер 1 спечели с 6:3, 6:2, 6:4 и го очаква сблъсък с Роджър Федерер на полуфиналите в Мелбърн. Джокович бе затруднен по-сериозно чак в третия сет, когато Нишикори поведе с ранен пробив. Новак обаче не допусна да загуби и сет.

Сърбинът не изигра един от най-добрите си мачове, като бе сериозно подпомогнат от грешките на съперника в първите два сета и непостоянството му в третата част. За Новак обаче това бе сериозно подобрение от предишния кръг, когато бе далеч от обичайното си ниво и му трябваха пет сета и над четири часа, за да се справи с Жил Симон.

Преди срещата Нишикори имаше надежди да повтори представянето си от полуфинала на US Open през 2014 г., когато надделя над сърбина и игра на финал. Реалностите на корта обаче бяха доста по-различни. Джокович започна малко нервно двубоя, но доста бързо успя да поеме контрола върху случващото се на корта. Той проби в шестия гейм, въпреки че японецът водеше с 40:0, а след това грешките на Кей зачестиха.

Нишикори загуби увереност и това доведе до ранен пробив във втория сет. Той не можеше да намери правилните решения и това допълнително улесни съперника му. Стигна се до още един пробив и 6:2 за Новак във втората част. Японецът взе медицински таймаут преди началото на третия сет и това даде резултат за кратко. Той успя да поведе с 2:0, но удържа аванси за доста кратко. Джокович изравни за 3:3 и успя да измъкне следващия гейм, което на практика сложи край на спора.

"Познавам Кей много добре. Той играе агресивно и аз трябваше да устоя на натиска", сподели Новак веднага след двубоя. Той обясни, че не е тренирал вчера след тежкия мач срещу Симон. "Не докоснах ракетата. Понякога е добре да дадеш почивка на тялото и ума си. Понякога по-малко е по-добре. Играх доста тенис през последните няколко седмици".

Сърбинът коментира и предстоящата среща с Федерер: "Играл съм с Роджър 44 пъти, а с Рафа 45, така че чувствам, че половината ми кариера е минала в мачове срещу тях двамата. Винаги е голямо предизвикателство. Ще бъде страхотен мач".

На въпрос дали синът му разпознава баща си, когато гледа негови срещи по телевизията Джокович отговори: "Когато ме види по телевизията, той вика "мама". Мисля, че е сладко".