Барса натри носа на съседите, безмилостна сеч на "Камп Ноу" (видео + галерия)

Отборът на Барселона надви с 4:1 Еспаньол в градското дерби от първите 1/8-финални мачове за Купата на краля. Фелипе Кайседо откри резултата (9), но с попадения на Лионел Меси (13 и 44), Жерард Пике (49) и Неймар (88) Барса обезмисли ответната среща. "Папагалчетата" играха с деветима футболисти в последния четвърт час на двубоя. Срещата ще се запомни като корида, изпълнена с много груби нарушения, неспортсменски прояви и повече от дузина картони, като основен виновник за това беше гостуващият състав. Само преди четири дни Еспаньол успя да направи реми с големия си враг и сега "лос кулес" записаха своеобразен реванш пред своята публика.

След падналата санкция Арда Туран започна като титуляр и направи дългоочаквания си дебют за "синьо-чевените". Турският халф беше вкаран на мястото на Иван Ракитич. Алейш Видал също записа първи официален мач, след като влезе през втората част като десен бек. Луис Енрике разчиташе на обичайния си стартов състав, с изключение на вратарския пост. Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар тормозеха защитата на гостите. Константин Гълка разчиташе на резервата Антонио Раийо в центъра на защитата.

Еспаньол - Барселона Срещата стартира и продължи изнервено, с много нарушения, но и с цели два гола през първия четвърт час. В осмата минута Суарес центрира отдясно към дъгата към Меси, Лео подаде към Неймар, но стражът Пау Лопес бързо съкрати дистанцията. Минута по-късно грешка при изнансянето на Даниел Алвеш позволи на "лос перикитос" да отбележат попадение. Марко Асенсио, който е собственост на Реал Мадрид, напредна към наказателното поле, подаде към Кайседо, който с поемането финтира Хавиер Масчерано, а веднага след това насочи ниско до гредата на Марк-Андре тер Стеген - 0:1.

Барселона - Еспаньол - 4:1 В 11-ата Меси направи хубаво двойно подаване, при което останаха съмнения за засада. Атаката приключи със спасяване на Пау Лопес. В 13-ата стражът на "бяло-сините" беше безпомощен срещу Меси. Андрес Иниеста изведе перфектно Ла Пулга, аржентинецът овладя безупречно на дузпата и насочи над плонжа - 1:1. В 22-ата Сан Андрес пусна нов извеждащ пас, при който Неймар стреля от по-малък ъгъл и топката премина опасно близо до далечната греда.

Барселона - Еспаньол - 4:1 В 24-ата Неймар овладя на гърди в наказателното поле и беше изритан явно в крака от Хави Лопес. Съдията Мартинес Мунуера не видя нарушението и ощети "лос блаугранас". Две минути по-късно Ернан Перес надбяга Жорди Алба и центрира към Кайседо, който не стреля добре с глава. Мачът беше изключително изнервен, изпъстрен с нарушения и неспортсменски влизания, а често се образуваха и стълкновения без топка.

Барселона - Еспаньол - 4:1 В 44-ата минута Меси придаде друго изражение на срещата, макар и за кратко. Грозната страна на дербито остана на заден план за секунда след брилянтно изпълнение на Лео от пряк свободен удар. Аржентинецът завъртя прецизно топката над стената от около 25 метра, кълбото се удари в напречната греда и премина голлинията - 2:1.

Барселона - Еспаньол - 4:1 Втората част започна с чудесна акция на Барса, при която Суарес може би с мъничко беше в засада, а и не успя да намери добре топката след пас на Неймар. В 49-ата Меси нахлу отляво и асистира страхотно на Пике, който от метър засече топката с шпагат - 3:1. В 52-ата минута вратарят Пау Лопес настъпи брутално падналия на земята Меси, като, по всичко изглежда, го направи умишлено. Реферите не видяха нищо, а Меси тръгна за саморазправа, но бързо беше успокоен от своите съотборници.

Барселона - Еспаньол - 4:1 В 61-ата Лео връхлетя към центрирана отляво топка, изпревари своя пазач, но не успя да уцели вратата. Арда Туран отправи добър изстрел в 62-ата минута, с който най-вече ще се запомни неговото участие в мача. В 66-ата Меси предостави изпълнение на фал на Неймар, бразилецът завъртя добре топката, ала стражът плонжира и изби.

Барселона - Еспаньол - 4:1 В 72-ата Ернан Перес получи втори жълт картон, а само три минути по-късно Еспаньол остана с деветима на терена, след като Папе Диоп беше изгонен с директен червен картон. В 78-ата футболистите за сетен път се събраха току преди да се хванат за гушите, но някакси отново боят се размина. Вихрушката пред вратата на символичните гости продължи.

Барселона - Еспаньол - 4:1 В 88-ата минута двубоят беше украсен с още едно великолепно попадение. Неймар и Меси направиха двойно подаване, топката се вдигна във въздуха и бразилецът без забавяне стреля по диагонала - 4:1. В добавените минути до края Суарес направи наглед невъзможен за него пропуск. Меси му подаде топката на празна врата на втората греда, но Лучо не я натисна, насочвайки кълбото над гредата. След изпълнението си самият уругваецът дълго време не спря да се смее на проявата си.

В крайна сметка Барселона взе солидна преднина преди реванша след седмица. Още по-добрите новини за барселонистите са, че на пръв поглед няма контузени след грубите действия на момчетата в "бяло-синьо". По информация на Catalunya Radio напрежението между футболистите на двата отбора е продължило и в тунела към съблекалните веднага след края на двубоя.

Барселона: Тер Стеген; Алвеш (67 - Алейш Видал), Пике, Масчерано, Алба; Арда (68 - Ракитич), Бускетс, Иниеста; Меси, Суарес, Неймар
Еспаньол: Пау Лопес; Хави Лопес, Раийо, Роко, Алварес; Диоп, Абрахам (60 - Бурги), Ернан Перес, Асенсио (46 - Асенсио); Жерард Морено, Кайседо (40 - Жордан)