Юношите на България стартираха с тежко поражение

Юношеският национален отбор до 17 г., воден от Викторио Павлов, отстъпи на Словения с 1:4 в първия си мач от група C на международния приятелски турнир "Валентин Гранаткин", който се провежда в Санкт Петербург (Русия). Националите, които са с една година по-малки от съперниците си стояха добре на терена и създадоха няколко голови положения, но липсата на късмет и добрите изяви на словенския страж Рок Водишек им попречиха да реализират повече попадения.

Двубоят на Петербургския спортно-концертен комплекс започна равностойно и на високи обороти. В 5-та минута резултатът бе открит. Кристиян Средойевич проби отляво и центрира към Рок Бужинел, който от близко разстояние прати топката във вратата, пазена от Шейтанов за 1:0. След гола словенците задържаха повече топката и се опитваха да контролират играта, но българската отбрана не допусна по-сериозни опасности. В 18-та минута след многоходова атака, Кръстев центрира в наказателното поле към Златков, той с глава свали топката към Иванов, който бе повален от защитник. Съдията посочи бялата точка, а потърпевшият реализира за 1:1.

Националите до 17 години с двустранна игра преди заминаването за Русия

За съжаление резултатът не се задържа дълго, като в ответната атака възпитаниците на Дебеняк Флориян отново поведоха. Ранди Чоралич напредна отляво и от аутлинията центрира в наказателното поле, където Рок Бужинел отново бе пласиран добре и вкара за 2:1. Четири минути по-късно Станислав Иванов можеше да възстанови статуквото, като проби отляво, залъга двама защитници и стреля, но право в ръцете на Рок Водишек.

В 26-та минута националите допуснаха нов гол във вратата си. Един от най-активните играчи в словенския състав - Кристиян Средойевич напредна отляво, проби по диагонала и със силен удар от около 20 метра прати топката в мрежата за 3:1.

В края на първата част българските футболисти създадоха най-чистото си голово положение. Станислав Иванов навлезе в наказателното поле отдясно и подаде към непокрития Калоян Кръстев, който от пет метра нацели горната греда.

През втората част в игра за България се появиха Борислав Вакадинов, Иван Митрев, Илия Юруков, Ангел Ангелов и Андреа Христов, които замениха съответно Александър Бастунов, Иван Тилев, Александър Златков, Калоян Кръстев и Петко Христов. Националите бяха пределно мотивирани да обърнат резултата, като вдигнаха оборотите и натиснаха съперника, но не се стигна до сериозни голови положения. Осем минути преди края на редовното време Словения реализира четвърто попадение.

След комбинация между Лука Камбич и Марсел Кене, последният стреля силно, Шейтанов не се намеси добре и топката попадна във вратата за крайното 4:1. Жълти картони: Александър Златков (България); Кристиян Средойевич, Рок Бужинел, Давид Брекало, Давид Дедич (Словения). Вторият двубой на България U17 е срещу тима на Азербайджан на 06.01.2016 г. (сряда) от 15:30 часа (българско време) на Петербургския спортно-концертен комплекс.

България U17: 1. Димитър Шейтанов - к., 5. Александър Бастунов (46 мин. - Борислав Вакадинов), 15. Петко Христов (78 мин. - Андреа Христов), 19. Валентин Антов, 20. Кирил Николов, 7. Александър Златков (61 мин. - Илия Юруков), 8. Димитър Костадинов, 10. Николай Янков, 11. Иван Тилев (46 мин. - Иван Митрев), 9. Станислав Иванов, 13. Калоян Кръстев (75 мин. - Ангел Ангелов)
Селекционер: Викторио Павлов

Словения: 1. Рок Водишек, 2. Ранди Чоралич, 3. Матия Ром, 4. Свен Карич Шоштарич, 5. Янес Пишек - к., 7. Деян Петрович, 10. Якоб Новак, 18. Рок Бужинел, 20. Санди Огринес, 9. Кевин Жижек, 17. Кристиян Средойевич

Селекционер: Дебеняк Флориян

Съдия: Евгений Галимов