Комшиите сложиха крак на Барса (видео + галерия)

Отборите на Еспаньол и Барселона направиха 0:0 в дерби мач от 18-ия кръг на Примера дивисион, открил футболната година в Испания. По-именитият тим удари две греди, но като цяло не създаде традиционното количество голови положения. При победа на Атлетико Мадрид довечера "синьо-червените" ще отстъпят първото място на "дюшекчиите", които обаче ще имат една среща повече в актива си. Барса постигна трето равенство в последните си четири двубоя в Ла Лига.

Еспаньол - Барселона Луис Енрике пусна най-доброто, с което разполага. Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар традиционно поведоха атаката, а след почивка в състава се завърнаха Жерард Пике, Жорди Алба и Андрес Иниеста. Константин Гълка разчиташе в предни позиции на Фелипе Кайседо, подкрепян от Ернанен Перес, Бурги и Марко Асенсио.

Еспаньол - Барселона Домакините започнаха срещата много енергично и не допускаха топката да навлиза в тяхната половина. "Лос бланкиблаус" упражняваха висока преса и в първите пет минути на няколко пъти успяха да отнемат топката, но не и да нанесат удар. Нападенията на шампионите се изчерпваха до пробиви по десния фланг на Суарес. Така в деветата минута уругваецът сервира чудесна топка на Жорди Алба, но левият бек не беше подготвен за шут от иначе голова позиция.

Еспаньол - Барселона - 0:0 Постепенно "лос кулес" изнесоха играта по-напред и търсеха пространства пред Пау Лопес. В 19-ата минута Неймар и Меси разиграха на двойно подаване в наказателното поле, бразилецът потърси Суарес, но Лучо беше направил крачка напред и топката стана неудобна. В 22-ата минута преди изпълнението на корнер пред Клаудио Браво Хавиер Масчерано и Алваро Гонсалес се сдърпаха и си "спечелиха" жълти картони.

Еспаньол - Барселона - 0:0 В 26-ата Алваро стреля с глава от първата греда след корнер, а чилийският страж не се намеси сигурно и се наложи Жерард Пике да изчисти пред голлинията. В 33-ата след центриране отдясно топката се удари в ръката на Масчерано и играчите на Еспаньол поискаха втори жълт картон за аржентинеца. Съдията Гонсалес Гонсалес, отнесъл много критики за мача Реал Мадрид - Реал Сосиедад, предпочете да не си усложнява мача и по-скоро постъпи правилно.

Еспаньол - Барселона - 0:0 В 36-ата Меси получи великолепен шанс за изпълнение на пряк свободен удар - от около 23 метра. Ла Пулга завъртя топката, но имаше малшанса тя да намери лявата сглобка на Пау Лопес, който тръгна в другия ъгъл. В 43-ата Меси тръгна уверено с топка в крака, намери Андрес Иниеста в наказателното поле, но капитанът беше побутнат леко и загуби равновесие.

Еспаньол - Барселона - 0:0 Втората част започна със силен натиск на символичните гости от "Камп Ноу". В 48-ата минута Суарес много хитро премина между двама бранители, за да навлезе в наказателното поле, а там Неймар беше спрян от отчаяно протегнат крак от защитник, когато вратарят беше на земята. В 50-ата топката премина голлинията на Пау Лопес, но след правилно отсъдена засада.

Еспаньол - Барселона - 0:0 Ернан Перес видя коридор за удар в 52-ата минута след рейд отдясно - не намери очертанията на вратата. В 55-ата Иван Ракитич изведе Суарес сам срещу вратаря, "деветката" преодоля вратаря, но насочи топката в близката греда. В 64-ата Неймар създаде предимство след хубав финт, Меси получи на дъгата и предпочете да стреля - в ръцете на Лопес, а можеше и да потърси Ракитич.

Еспаньол - Барселона - 0:0 В 76-ата Неймар изпълни атрактивна ножица от 15 метра, но Пау Лопес плонжира и улови. В 78-ата Ней Джуниър отново показа брилянтна техника с пробив между много футболисти през центъра, ала атаката беше провалена след балонно центриране на Даниел Алвеш. В 89-ата Меси не беше прецизен при изпълнение от пряк свободен удар.

Еспаньол - Барселона - 0:0 В крайна сметка "папагалчетата" се пребориха за своята точка и ощете големия си противник. В сряда предстои нов сблъсък на "Корнейя-Ел Прат", този път за Купата на краля.