Шоу със 7 гола донесе исторически трофей на Ривър Плейт (видео+галерия)

Аржентинският гранд Ривър Плейт спечели историческа първа купа на Аржентина в своята славна история. Грандът от Буенос Айрес надви с 4:3 в много драматичен спектакъл Росарио Сентрал на финала в Кордоба пред препълнения "Марио Алберто Кемпес". Нападателят Лукас Аларио вкара хеттрик, след като бе точен два пъти от дузпа в 11-ата и 40-ата минута, а след това изравни за 3:3 в 72-ата минута. Иван Даниел Алонсо донесе победата в 76-ата минута, след като преди това Дамиан Мусто (26) и Марко Рубен (30, 63) бяха дали на два пъти аванс на "жълто-сините".

Двубоят бе изключително оспорван, пълен с няколко обрата, не липсваха и скандали, след като двете дузпи за "бяло-червените" бяха доста спорни, което вбеси футболисти и треньори на противника.

Над 57 000 зрители станаха свидетели на най-драматичния сблъсък в историята за трофея. Купата, която бе създадена през 2011 година, за да може именно Ривър Плейт да играе с грандовете в страната, след като изпадна във Втора дивизия за шок на феновете си.

Шоу със 7 гола донесе исторически трофей на Ривър Плейт Миналогодишният носител на Копа Либертадорес влезе в мача с много напрежение след тежката загуба с 2:4 на "Монументал" от Бока Хуниорс преди няколко дни, но бързо излезе напред в резултата още в 11-ата минута. Това стана след спорна дузпа, която Аларио реализира. Играещият за трета поредна година на финал в турнира Росарио стигна до равенството след много груба грешка на вратаря Баталия в 26-ата минута. Точен бе Мусто.

Капитанът Марко Рубен, който е играч номер едно на аржентинското първенство за 2015 година, с отлично отиграване донесе пълен обрат за Росарио в 30-ата минута, но още по-спорна дузпа от първата върна равенството в 40-ата минута. Отново Аларио бе точен, но отсъжданията на съдията Патрисио Лоустау вбесиха треньора Едуардо Куде и всички от неговия тим.

Шоу със 7 гола донесе исторически трофей на Ривър Плейт Въпреки това втората част Росарио след страхотна атака отново излезе напред. Рубен се възползва от нова лоша проява на Баталия, който изби топката в неговите крака и тя спря в мрежата за 3:2 в 63-ата минута. В този миг феновете на "жълто-сините" предчувствуваха, че този път трофея ще бъде за тях, след като предните две години отстъпиха с дузпи на Уракан и с 0:2 от Бока Хуниорс. Деветката на тима пък си мечтаеше, че ще се сбогува легендарно с тях, след като наемът от Динамо Киев, който го преотстъпи в Росарио свършва.

Шоу със 7 гола донесе исторически трофей на Ривър Плейт За тяхно нещастие обаче това бе мачът на Аларио. Нападателят на Ривър изравни с удар отблизо, след като се възползва от добре свалена топка с глава към него в 72-ата минута. Попадението бе негов седмо в турнира от шест мача. Интересното е, че всичките му девет попадения до този мач между първенството и купата през този сезон бяха на "Монументал" и за първи път се разписа далеч от стадиона на клуба.

Шоу със 7 гола донесе исторически трофей на Ривър Плейт Попадението шокира играчите на Едуардо Куде, които след още пет минути допуснаха подобен гол за 3:4, който реализира Алонсо. Попадението бе първо за 37-годишния уругваец през този сезон, който влезе секунди по-рано на мястото на Андрес Д`Алесандро, който пък изигра последния си мач за "милионерите".

Този път играчите от столицата не допуснаха изравняване в оставащите минути, а в 84-ата минута Рубен бе изгонен и тифозите на Ривър можеха да празнуват със своята първа купа на страната.

Шоу със 7 гола донесе исторически трофей на Ривър Плейт Футболистите на Марсело Галярдо гарантираха на клуба награден фонд от 80 милиона песос или 5 милиона долара, като си заслужиха участие в Копа Либертадорес, където триумфираха през 2015 година за трети път в своята история.

Шоу със 7 гола донесе исторически трофей на Ривър Плейт Ривър взе трофея за първи път, който беше на вечния съперник Бока през последната година. Бившият тим на Диего Марадона обаче остава рекордьор с три купи от шест участия. Първото бе през 1969 година, когато играят отборите от Примера и няколко провинциални тимове, след това стартира през 1970 година, но е прекъснато и не се играе в продължение на 41 години. Турнирът бе подновен чак през 2011 година, като вече участие в него взимат 186-те най-добри клуба в Аржентина.