Турнир на талантите U14 : Зона Пловдив - Зона Варна 1:0

Лукойл с добър старт на втората фаза в Европа (галерия)

Лукойл Академик започна с победа във втората фаза от турнира за Купата на ФИБА Европа. Шампионите на България влязоха като фаворити в двубоя срещу португалския първенец Бенфика и изпълниха очакванията, печелейки първата си среща от група P на състезанието с 12 точки - 84:72.

Първата част бе белязана от леко подценяване от страна на българите, като в същото време гостите показаха самочувствие и добри неща, а в рамките на началните 10 минути двата отбора си поделиха 50 точки - 25:25. Филип Виденов изкара тази четвърт без смяна и впечатли с 12 точки и 3 асистенции.
Лукойл Академик - Бенфика
Португалците не се отказаха и през следващата част, повеждайки бързо с 32:37. Лукойл настигна съперника, но дойдоха нови силни минути за гостите, които този път дръпнаха с 37:41 преди българите да затворят полувремето с 11 точки без отговори и да се оттеглят на почивка с преднина от 48:41.

Малко след подновяването на играта дистанцията вече бе скочила до двуцифрени измерения за 58:45. Бенфика отново показа зъби и със седем последователни точки намали до 58:52, но след 30 минути домакините имаха перфектен аванс от 72:55, след като в третата част Саша Загорац вкара 4 тройки от 5 опита.
Лукойл Академик задържа позицията си и през заключителните 10 минути, макар че португалците на няколко пъти намаляваха разликата, която обаче така и не падна под 10 точки, Домакините заслужено спечелиха с 84:72, а срещата бе спряна за няколко минути в самия край, когато при отлична бърза атака на шампионите ни, забивка на Павлин Иванов отвори дупка в паркета, което доведе до леко забавяне.

Филип Виденов напомни за най-добрите си дни и бе най-полезен за българската победа. Бившият капитан на националния ни отбор вкара 18 точки, овладя 8 борби и направи 6 асистенции при 57% успеваемост в стрелбата. Саша Загорац реализира 15 точки, Христо Захариев - 11, а Стийв Зак остана с 10 и 8 борби.

Американците Деймиън Холис и Рейвън Барбър бяха най-добри за лисабонските “орли”, съответно с 23 и 18 точки, като Барбър овладя и 10 борби, оформяйки своя “дабъл-дабъл”.