Арсенал излезе на върха поне за ден (видео)

Арсенал излезе на първо място във временното класиране на Премиър лийг, след като победи с 3:1 Стоук Сити на "Емиратс". "Топчиите" се изравниха по точки с Челси, като двата отбора имат и еднаква голова разлика, но все пак селекцията на Арсен Венгер е на върха благодарение на повечето отбелязани голове. Утре "сините от Лондон" приемат Уест Бромич и спокойно могат да си върнат първото място.

Стоук поведе изненадващо с гол от дузпа на Чарли Адам в 29-ата минута, но Тио Уолкот (42') успя да изравни до почивката със стотния си гол с екипа на Арсенал. През втората част Месут Йозил (49') и Алекс Иуоби (75') донесоха заслужена победа на домакините.

Арсен Венгер бе направил шест промени в своя състав в сравнение с тези, които започнаха срещу Базел през седмицата. Петер Чех, Начо Монреал, Шкодран Мустафи, Франсис Коклен, Тио Уолкот и Алекс Окслейд-Чембърлейн се завърнаха сред титулярите. Ектор Белерин бе на скамейката, след като пропусна малко повече от месец заради контузия в глезена. Испанецът се появи в игра още в 25-ата минута, тъй като Мустафи получи контузия и напусна принудително. Джо Алън стартира за Стоук Сити. Джонатан Уолтърс остана извън групата на "грънчарите" за днес.

Първото по-чисто положение бе в 12-ата минута, когато Мустафи изведе много добре Уолкот отдясно. Английският национал стреля по земя, но Грант спаси. В 28-ата минута "грънчарите" получиха дузпа, след като Гранит Джака се сблъска с Алън в наказателното поле и напълно излишно удари с лакът в лицето уелсеца, който трябваше да получи и медицинска помощ. Чарли Адам, който днес празнува рожден ден, изпълни точно 11-метровия наказателен удар, давайки аванс на Стоук. Три минути преди почивката Тио Уолкот засече на близката греда остро центриране на Белерин - 1:1.

В 49-ата минута "артилеристите" стигнаха до пълен обрат. Алекс Окслейд-Чембърлейн центрира от дълбочина, а Йозил, който бе оставен сам в наказателното поле, прехвърли с глава излезлия напред Грант.

Двайсетина минути преди края Диуф пропиля много добра възможност за гостите, след като бе оставен сам в наказателното поле, но стреля с глава доста неточно. Малко преди това Арнаутович отрави силен удар, който премина над вратата. Подобрението в играта на Стоук в тези минути обаче бе видимо. Чех пък спаси много опасен удар с глава на Крауч след корнер в ползва на гостите. 1/4 час преди края резервата Алекс Иуоби сложи точка на спора. Санчес проби отляво и бе фаулиран, но реферът даде авантаж. Топката стигна до Иуоби, който стреля в далечния ъгъл за 3:1. До края Уолкот пропусна да направи победата на Арсенал още по-изразителна. Грант се намеси добре и спаси в тази ситуация.

Арсенал има 34 точки. С толкова е и Челси. Стоук Сити заема десето място с 19 пункта.