Барселона и Везенков с драматична победа в Испания

Отборът на Барселона, където играе българския национал Александър Везенков, постигна изключително трудна победа в пореден кръг от испанското първенство, след като се наложи при домакинството си на Гран Канария със 79:78 (23:19; 22:20; 11:20; 23:19).

Везенков се включи в двубоя от резервната скамейка и за 24:48 минути на терена се отличи с 10 точки (4/5 за две точки и 2/2 от линията за наказателни удари), 4 асистенции и 3 борби.

Стратос Перпероглу беше най-резултатен за Барса – 16 точки, а Анте Томич и Джъстин Доелман добавиха съответно по 12 и 10 точки.

Каталунците не стартираха добре срещата и позволиха на Гран Канария да поведе със 17:9 след малко повече от пет минути игра. Все пак, в оставащото време до края на първата четвърт, баскетболистите на Барселона коригираха представянето си, а Доелман и Томич бяха в основата на обрата, с който домакините поведоха – 23:19.

Малко след началото на вторите десет минути на терена се появи и Александър Везенков, като българският национал, заедно с Рефроу и Копонен,  бяха с основна заслуга разликата за момент да скочи над десет точки в полза на Барселона – 42:32, но в самия край Маккалеб и Пасечникс стопиха пасива на Гран Канария до шест точки – 39:45.

Гостите стартираха третата четвърт по изключителен начин , като за палко повече от пет минути успяха да поведат отново – 51:49 след тройка на Салин, като до края на периода Гран Канария не се пропука и влезе в заключителните десет минути в ролята на лидер – 59:56.

В началото на последната четвърт двата отбора си размениха ролите, след като Барселона реализира серия от 9:0, а малко по-късно Перперолгу и Везенков също се разписаха и отново дадоха двуцифрен аванс на тима си – 73:62 при 5:10 минути до края. Точно в този момент домакините си помислиха, че всичко в този двубой е решено, а под другия кош О’Нийл, Курич и Оливър се разиграха и Гран Канария стигна до пореден обрат – 78:77 при оставащи само 4 секунди.

Последва прекъсване за домакините, а след подновяването на играта Райс бе фаулиран, след което  гардът на каталунците не трепна от линията за наказателни удари и донесе победата на Барселона – 79:78 (23:19; 22:20; 11:20; 23:19).