Байерн отново стъпи на първото място (видео)

Байерн (Мюнхен) се върна на върха в Бундеслигата, след като в първа среща от 13-ия кръг надви с 3:1 като гост Майнц 05. По този начин баварците се изравниха по точки с изненадата на сезона РБ Лайпциг, но оглавяват таблицата заради по-добрата си голова разлика. Новаците обаче са с мач по-малко и дори равенство срещу Шалке 04 ще им позволи отново да изпреварят тима на Карло Анчелоти.

Майнц поведе в самото начало с гол на Джон Кордоба, но Роберт Левандовски и Ариен Робен обърнаха нещата в полза на Байерн още до средата на първото полувреме. Точка на спора сложи Левандовски с перфектно изпълнение от фаул в добавеното време.

За баварците титуляр бе Ариен Робен, който доскоро леукваше контузия. Франк Рибери и Томас Мюлер допълваха офанзивното трио зад Роберт Левандовкси. На пейката бе оставен Джером Боатенг, а в центъра на защитата си партнираха Матс Хумелс и Хавиер Мартинес.
 Треньорът на Майнц Мартин Шмит заложи в атака на Джон Кордоба и Карим Онисиво, а в средата на терена действаха Фабиан Фрай, Андре Рамальо и Юнус Мали.

Домакините направиха летящ старт с гол във вратата на Мануел Нойер още в 4-ата минута. Мали изведе на скорост Кордоба, колумбиецът надбяга Хумелс и с много прецизен удар откри резултата. Попадението стресна гостите и те отговориха моментално. В 8-ата минута Филип Лаам отне топката от Юнус Мали и постави началото на светкавична контра. Ариен Робен напредна и намери Левандовски, който хладнокръвно изравни.
Натискът на баварците продължи и Йонас Льосъл трябваше да спасява удар на Томас Мюлер. В 21-ата минута обаче стражът на Майнц нямаше какво да стори, след като Мюлер центрира, а Робен се оказа най-добре пласиран в наказателното поле и с глава даде аванс на Байерн.

Мюнхенци имаха още няколко добри положения за гол до почивката, но ги пропуснаха и интригата се запази жива. Майнц обаче все по-трудно задържаше топката и през второто полувреме нито веднъж не застраши сериозно Нойер. За сметка на това Льосъл имаше много работа и в няколко ситуации се намеси решително, включително и при излизане на Робен очи в очи с него в 64-ата минута.
Съдията Даниел Шиберт на два пъти подмина претенции на футболистите на Байерн за дузпа, но въпреки това домакините нямаха сили да измъкнат нещо от двубоя. В последната минута Левандовски майсторски завъртя топката от фаул и оформи крайното 3:1. За поляка това беше 9-и гол през сезона в Бундеслигата.

Загубата остави Майнц 05 на 9-о място с актив от 17 точки. В следващия кръг тимът гостува на Борусия (Мьонхенгладбах), а Байерн е домакин на Волфсбург.