Байерн протегна ръка и добута до победата (видео + галерия)

С много трудности Байерн (Мюнхен) успя да пребори Байер (Леверкузен) с 2:1 в среща от 13-ия кръг на Бундеслигата и да съкрати отново до 3 точки изоставането си от лидера РБ (Лайпциг). Тиаго Алкантара откри в 30-ата минута, но само пет по-късно Хакан Чалхаанолу изравни. Матс Хумелс реализира с глава за 2:1 в 56-ата минута.

Малко преди края обаче - в 82-ата минута, Хавиер Мартинес спря с ръка топката след удар на Кевин Фоланд с глава. Кълбото най-вероятно щеше да влезе в мрежата за 2:2, но никой от съдиите не видя това, с което "аспирините" бяха ощетени.

Като цяло домакините затвърдиха впечатлението, че са в слаба форма, но им помогна фактът, че футболистите на Байер бяха още по-изморени от сгъстения си цикъл в последно време. В сряда баварците станаха за резил срещу Ростов в Шампионската лига и това допълнително оказа негативно влияние върху изявите им.

При Байер положението е по-лошо, тъй като тимът е чак девети с шест загуби и отрицателна голова разлика.

Наставникът на шампионите Карло Анчелоти промени позицията на бъдещия си началник Филип Лаам, като му даде роля в халфовата линия, а младият Йошуа Кимих се нагърби с неговата задача на десния бек. Гостите излязоха с четирима различни футболисти в сравнение с тези, които започнаха срещу ЦСКА (Москва) в ШЛ през седмицата. На пейката седна Хавиер Ернандес.

Байерн (Мюнхен) - Байер (Леверкузен) 2:1

Стартиралият вместо него на върха на атаката Адмир Мехмеди пропусна да вкара още във 2-ата минута, а малко след това "аспирините" създадоха още една възможност. Домакините обаче се съвзеха и в 9-ата минута Томас Мюлер имаше шанс, но не съумя да реализира, затвърждавайки слабата си форма тази есен. В 19-ата минута Кимих се озова на позиция и насочи кълбото с глава, но право в ръцете на Бернд Лено.

Стигна се до 30-ата минута, когато Лаам стреля, Лено парира, но Тиаго с глава направи 1:0.

Нетипично за амбициите си, тимът на Байерн веднага се огъна при последвалия натиск на гостите и само пет минути по-късно Чалхаанолу изравни след двойно подаване с Юлиан Брант. Резултатът беше изравнен, а с това и играта.

Статуквото беше нарушено в 56-ата минута, когато Хумелс засече точно с глава за 2:1. Секунди по-рано Дъглас Коща беше излязал сам срещу вратаря, който обаче изби изстрела му.

Роджер Шмит веднага реагира с двойна смяна, част от която беше Чичарито. Леверкузен тръгна напред и Байерн прие играта в своята половина, но дълго време опасности пред Мануел Нойер нямаше. Чак в 80-ата минута Кай Хавертц намери очертанията на вратата, но без да имаше някаква опасност.

Две минути по-късно обаче дойде големият шанс за Леверкузен. Влезлият със свежи сили Кевин Фоланд с лекота задмина разсеяния Хавиер Мартинес, прехвърли вратаря, но малко не му достигна, за да насочи топката в мрежата. На повторенията се видя, че испанецът е използвал ръката си, но съдиите не видяха това и така Байерн се измъкна.

Това още повече ядоса гостите и в 84-ата минута Кевин Кампъл завъртя кълбото страховито с десния крак, но и този път няколко сантиметра не достигнаха.

В ответната атака Артуро Видал пропусна да донесе успокоението на "Алианц Арена" и интригата се задържа до финалните секунди. В добавеното време Чалхаанолу имаше последната възможност за изравнително попадение, но ударът му от фал беше уловен с лекота от Нойер.

През средата на идната седмица за първи път от доста време насам двата състава ще си починат, тъй като нямат двубои нито в евротурнирите, нито за Купата на Германия.