Монако изхвърли Тотнъм от Шампионската лига и си гарантира първото място (видео)

Монако заслужено победи с 2:1 Тотнъм на "Луи II" и си гарантира първото място в Група Е на Шампионската лига. С поражението "шпорите" пък загубиха шансове да продължат напред и в последния кръг от груповата фаза ще се изправят срещу ЦСКА (Москва) в директен сблъсък за третото място, което дава право на участие в Лига Европа. Победата на "монегаските" донесе радост и на отбора на Байер (Леверкузен), който не успя да победи по-рано днес, но също си гарантира участие в следващата фаза  на ШЛ. Монако и Тотнъм си вкараха три гола за пет минути - между 48-ата и 53-тата. Джибрил Сидибе откри, Хари Кейн изравни от дузпа, а Тома Льомар донесе трите точки на домакините.

Бенжамен Менди бе препрочетен пред Андреа Раджи, а Жоао Моутиньо се завърна в състава на Монако след контузия. Маурисио Почетино бе направил четири промени - Деле Али, Киърън Трипиър, Кевин Вимер и Сон Хюн-Мин започнаха за "шпорите". Младият Хари Уинкс, който впечатли в дербито с Уест Хам, също бе титуляр.

Гостите пропуснаха първата стопроцентова възможност в тази среща. Това се случи в шестата минута, когато Али изведе Сон зад отбраната. Кореецът излезе очи в очи със Субашич и се опита да мине покрай него, но стражът успя да чукне топката и да предотврати опасността. В десета минута домакините получиха дузпа заради нарушение на Ерик Дайър срещу Фабиньо. Фалкао изпълни, но Лорис се справи блестящо и спаси удара от бялата точка. В следващите минути Менди и Жермен пропуснаха добри възможности за Монако, като в първата ситуация отново Лорис се намеси добре, а във втората Вимер бе на точното място и блокира.

Жермен пропиля нов шанс десетина минути преди почивката, когато се излезе сам срещу Лорис и стреля по диагонала, но топката премина на сантиметри от далечната греда.

В началото на втората част двата отбора набързо си отбелязаха три гола. В 48-ата минута Менди за пореден път тази вечер проби добре по левия фланг и центрира към Сидибе, който засече отблизо с глава, давайки аванс на Монако. Три минути по-късно Тотнъм получи правото да изпълни дузпа, след като Деле Али бе съборен в наказателното поле от Глик. Хари Кейн бе точен от бялата точка - 1:1. 40 секунди след изравнителния си гол "шпорите" отново изоставаха. Сидибе намери Льомар в наказателното поле. Последният прати топката в ъгъла за 2:1.

В 67-ата минута Лорис спаси отбора си от трети гол, показвайки невероятен рефлекс след удар на Глик от няколко метра. Ерик Дайър пък бе близо до това да изравни резултата, но негов изстрел с глава бе изчистен от голлинията. Последва нова добра намеса на Лорис след шут на Фалкао.

Четири минути преди края Деле Али имаше страхотна възможност след корнер, изпълнен от Ериксен. Халфът протегна крак да засече на далечната греда, но прати топката встрани. В добавеното време Ериксен пропусна още един шанс за гостите.

Монако няма как да бъде изместен от първото място в Група Е с актив от 11 точки. Байер (Леверкузен) е втори. Тотнъм има едва една победа и четири точки досега и на 7 декември приема ЦСКА (Москва) в директен сблъсък за третото място. Равенство ще прати "шпорите" в Лига Европа.