Винялес блести в дебютния си тест с Yamaha, Роси и Лоренсо останаха след него

Маверик Винялес започна работата си в Yamaha блестящо, записвайки най-бързото време в официалния тест във Валенсия днес – 1:30.930 минути. С второ и трето най-добро време останаха новият му съотборник Валентино Роси и Хорхе Лоренсо.

Винялес излезе начело в предпоследния час на сесията, като през почти целия ден най-добрата обиколка бе на Доктора – 1:30.950 минути. Лоренсо направи ранен старт с Ducati, но с незадоволителното време от минута и 37 секунди. Марк Маркес скоро взе преднината и излезе начело за около час преди да бъде отстранен от Дани Педроса и впеследствие от Роси. След няколко стинта с новия двигател Доктора обаче стана първият мотоциклетист с инцидент по време на теста. Въпреки това Роси остана на върха на класирането за почти четири часа преди Винялес да стане малко по-бърз на "Рикардо Тормо". С края на сесията и изстиващата писта вместо по-добри времена се увеличиха катастрофите.

Лоренсо следва дуото на Yamaha с една десета изоставане, записвайки най-доброто си време само 40 минути преди края на днешния тест. Той бе с по-малко от секунда по-бърз спрямо съотборника си от Ducati Андреа Довициозо, а световният шампион Маркес остана на едва пето място. Кал Кръчлоу бе вторият най-бърз с Honda, а британецът бе един от групата, паднали пилоти в края на сесията.

Яноне записа 41 обиколки и се задържа на седмата позиция преди да претърпи сериозен инцидент на завой номер 10. Днес той и Suzuki се концентрираха главно върху двигателя, а не върху шасито.

Алейш Еспергаро бе по-бърз от трите Aprilia на 14-о място, а Пол Еспергаро и Брадли Смит с KTM останаха съответно 19-и и 20-и при общо 26-мата мотоциклетисти. И двамата братя Еспергаро катастрофираха, както и Лорис Бас и новакът за Aprilia Сам Лоус. В допълнение паднаха и тестовите пилоти на Aprilia и Suzuki Юджийн Лавърти и Такуя Цуда. Йонас Фолгер бе най-бързият новобранец с 16-о място, на 0.012 секунди от шампионът в Moto2 Йоан Зарко.

Утрешният тестови ден, подобно на днес, ще бъде от 11 до 18 часа българско време.