Автогол даде нужния импулс на Испания (видео)

Испания създаде много положения и стигна до четири попадения за домакински успех с 4:0 над Македония в среща от Група "G" на световните квалификации. Дарко Велковски (34') си вкара автогол през първото полувреме, а след почивката точни бяха Витоло (63'), Начо Монреал (84') и Ариц Адурис (85').
С триумфа на "Лос Карменес" в Гранада иберийците запазиха лидерска позиция заради по-добрата си голова разлика от Италия, който по същото време разгроми Лихтенщайн също с 4:0. Директно за Мондиала в Русия ще се класира само победителят в групата. Македонците пък инкасираха четвърта загуба и остават на дъното без нито една точка.
Селекционерът Хулен Лопетеги трябваше да сглоби състав, в който да не се усети липсата на редица контузени титуляри като Серхио Рамос, Жерард Пике, Жорди Алба, Диего Коща, Андрес Иниеста и др. Независимо от това Хуан Мата и Нолито не се появиха дори като смени. Шанс като двойка централни защитници получиха Марк Бартра и Начо Фернандес. Макар Испания да не инкасира гол, двамата не доказаха, че са готови за титуляри. Те допуснаха македонците да стигнат до три 100-процентови ситуации, като първите две бяха още при 0:0. Особено фрапантен пък беше гафът на играещия в Борусия (Дортмунд) Бартра, който в 48-ата минута поднесе топката на Егжиян Алиоски, който обаче не успя да я насочи в мрежата.
Друго важно беше, че Серхио Бускетс беше единственият футболист на Барселона, който започна от първата минута за Испания. За последно подобно нещо се беше случвало преди 12 години, като оттогава насам винаги в стартовия състав е имало поне двама от "блаугранас".
Централният нападател Алваро Мората имаше поне 7-8 възможности да вкара, но не успя нито веднъж. Ситуациите пред македонската врата се редуваха една след друга и е изненадващо, че първото попадение дойде чак в 34-ата минута. Тогава Даниел Карвахал центрира отдясно и Мората побутна Велковски, колкото да го извади от равновесие и да не успее той да избегне засичането на топката с глава в собствената си мрежа. Реферът обаче прецени, че нарушение няма.
Иначе още в 5-ата минута същият този защитник на Македония пропусна с глава от 2-3 метра. Малко по-късно и неостаряващият Горан Пандев се размина с гола. Това обаче бяха изолирани случаи и няма как да компенсират пълното превъзходство на домакините.
Второто попадение дойде в 63-ата минута, когато Витоло беше точен. В заключителните минути "Фуриите" избухнаха с два бързи гола в рамките на няколко секунди, забити от Начо Монреал и влезлия като резерва Адурис.
В третата среща от групата Израел разби Албания с 3:0 като гост и е само на точка зад лидерите. В следващия кръг на квалификации израелците ще трябва да покажат дали наистина са готови за нещо голямо, тъй като ги очаква визита на Испания. Италия пък приема албанците, а аутсайдерите Лихтенщайн и Македония ще се изправят един срещу друг. Въпросните мачове са на 24 март 2017 г.

ИСПАНИЯ - МАКЕДОНИЯ 4:0

1:0 Велковски (34-автогол)
2:0 Витоло (63)
3:0 Монреал (84)
4:0 Адурис (85)