Франция проби шведската стомана (видео)

Франция победи с 2:1 Швеция в мач от група "А" на световните квалификации, в която е и България. Скандинавците поведоха в началото на второто полувреме, когато  Емил Форсберг изненада Юго Лорис от фаул, но "петлите" много бързо обърнаха нещата в своя полза с попадения на Пол Погба (58) и Димитри Пайе (65). По този начин тимът на Дидие Дешан оглави еднолично класирането с 10 точки и единствен в групата все още няма загуба. Шведите са втори със 7 точки, но могат да бъдат застигнати от Холандия, която гостува на аутсайдера Люксембург.

Атаката на "петлите" поведоха Антоан Гризман и Оливие Жиру, който бе прдпочетен пред Кевин Гамейро. В средата на терена действаха Муса Сисоко, Блес Матюиди, Пол Погба и Димитри Пайе. В лявата зона на защитата ветеранът Патрис Евра замени контузения Лейвин Курзава.
Шведите също излязоха с двама нападатели в лицето на Ола Тойвонен и Джон Гуидети, а Джими Дурмаз и Емил Форсберг им помагаха по двата фланга.

Последният официален мач между Швеция и Франция беше на Евро 2012, когато "тре кронур" спечели с 2:0.
Французите наложиха високо темпо от самото начало, а гостите се прибрах в половината си и отбиваха атаките на Гризман и компания. Първата сериозна опасност обаче беше пред вратата на Юго Лорис. В 11-ата минута Аугустинсон прати топката в наказателното поле, но там Гуидети не реагира достатъчно бързо и Рафаел Варан изчисти.

В средата на полувремето Франция все още доминираше, но трудно създаваше голови положения. Далечни удари на Погба и Сисоко излязоха в аут, а малко след това на Лорис се наложи да спасява коварен изстрел на Гуидети. Шведите ставаха все по-уверени и това поизнерви домакините, които така и не успяха да поведат до почивката.
Второто полувреме бе много по-интересно. В 55-ата минута шведите получиха възможност да изпълнят статично положение в близост до наказателното поле и Форсберг откри резултата. Крилото на "тре кронур" майсторски фалцира топката, а и Лорис не бе построил стената по най-добрия възможен начин. Домакините отговориха на удара в 58-ата минута. Тогава Пайе центрира от фаул, топката стигна до Погба и с помощта на напречната греда той я прати във вратата на Робин Олсен.

Последваха две много неуверени, дори комични изяви на шведския вратар, но французите не се възползваха от тях. В 65-ата минута обаче "Стад дьо Франс" ликуваше. Олсен отново се провали, като изпусна топката, атакуван от Гризман. Кълбото попадна на крака на Димитри Пайе и той нямаше как да сбърка 2:1.
До края на мача "петлите" можеха да направят победата си и по-убедителна, но изстрел на Гризман срещна гредата. Шведите хвърлиха много сили преди почивката и в последните минути бяха прекалено уморени, за да опитат натиск към вратата на Лорис.

ФРАНЦИЯ - ШВЕЦИЯ 2:1 (0:0)