Очаквайте в 11:00: Какво е настроението в националния отбор по ръгби на България преди сблъсъка със Сърбия

Реал Мадрид прекърши Атлетик и оглави класирането (видео+галерия)

Отборът на Реал Мадрид е новият лидер в Примера дивисион след много трудна домакинска победа с 2:1 над Атлетик Билбао в среща от деветия кръг. Карим Бензема откри резултата в седмата минута, а Сабин Мерино изравни в 27-ата. В 83-ата рожденикът Алваро Мората зарадва публиката на "Сантиаго Бернабеу". С успеха "белите" се изкачиха на върха, загърбвайки с една точка Севиля и с две Барселона и Виляреал.

Зинедин Зидан заложи на атомното си нападение: Гарет Бейл, Карим Бензема и Кристиано Роналдо. Матео Ковачич и Иско получиха шанс за изява. Ернесто Валверде сложи Сабин Мерино на върха на атаката при отсъствието на Ариц Адурис. Триото офанзивни халфове на баските беше оформено от Иняки Уилиямс, Раул Гарсия и Хави Ерасо.

Реал Мадрид - Атлетик Билбао "Лъвовете" започнаха със самочувствие. В шестата минута Иняки отправи силен и коварен изстрел по диагонала, но Кейлор Навас изби в ъглов удар. Минута по-късно "лос меренгес" откриха резултата с първата си добра атака. Иско беше намерен на скорост на десния фланг, Енрик Саборит се подхлъзна в наказателното поле и остави без съпротива малагийския техничар, който подаде към Бензема, а френският стрелец насочи от осем метра между краката на вратаря - 1:0.

Попадението донесе ритъм в играта на домакините, които намираха пространства по крилата. В осмата минута Тони Кроос отправи нисък изстрел от 20 метра - в ръцете на Горка Ираисос. В десетата Кристиано също опита от дистанция, топката се хлъзна по мократа трева и излезе на сантиметри в аут. В 16-ата Марсело центрира, Бейл скочи, но насочи над гредата. При ответната атака Иниго Лекуе центрира много добре към Сабин Мерино, който беше неточен от седем метра.

Реал Мадрид - Атлетик Билбао В 18-ата минута Кристиано Роналдо получи топката под ъгъл в наказателното поле, финтира бранител и опита труден удар високо по диагонала, а топката премина покрай гредата. В 27-ата "лос рохибланкос" стигнаха до изравнителен гол. Нито Даниел Карвахал, нито Пепе успяха да избият топката от наказателното поле и Хави Ерасо някак съумя да я насочи към Сабин Мерино, който имаше време да овладее и да стреля от десет метра между краката на вратаря - 1:1.

В 30-ата Ираисос се намеси точно при опасно центриране на Бейл. Две минути по-късно Кристиано стреля в стената от позиция, която беше по-удобна за центриране в наказателното поле. В 35-ата Ерасо центрира две поредни опасни топки отляво, но отбраната на Реал се справи. В 38-ата Аймерик Лапорт се размина с кълбото в наказателното поле, но Кристиано не го очакваше.

Реал Мадрид - Атлетик Билбао В последните минути на първата част CR7 направи два пропуска. В 43-ата Бейл проби остро по левия фланг, центрира много добра топка, но Роналдо не сложи крак в малкото наказателно поле. В 45-ата европейският шампион изпусна прекрасен голов шанс. Португалският номер 7 напредна в наказателното поле, почуди се дали да подава, но в крайна сметка реши да стреля и намери тялото на Ираисос.

И през втората част Атлетик игра с висока вдигната глава и често поглеждаше към вратата на Навас. В 52-ата минута баските някак измъкнаха топката и тя неочаквано стигна до непокрития Иняки Уилиямс. Тъмнокожият баск се озова очи в очи срещу вратаря и шутира прекалено високо от 15 метра. Две минути по-късно двама футболисти на домакините скочиха необезпокоявано при корнер, но топката подмина и двамата.

Реал Мадрид - Атлетик Билбао В 56-ата Кристиано центрира остро по земята, ала нямаше кой да сложи крак. В 60-ата Иско се пребори за топката и я насочи към Бензема - неговият удар беше спасен. В 65-ата Бейл центрира отляво, Ечейта замахна и не игра с топката, а Роналдо не очакваше кълбото и неговият удар беше доста висок. В 70-ата Кристиано вложи цялата си мощ в изстрел от дъгата, Ираисос не помръдна, а топката прелетя до гредата и излезе в аут.

В 72-ата Лукас Васкес центрира отдясно, а Ковачич стреля с глава от границата на наказателното поле. Кристиано не успя да отклони топката, а тя почти облиза гредата. Минута по-късно Роналдо имаше претенции за дузпа заради непозволено действие на Саборит. В 77-ата Кроос много хитро изведе Бейл, уелсецът отигра от движение, но се получи нещо между пас и удар - нито в очертанията на вратата, нито към Кристиано. В 80-ата незнайно как гостите от "Сан Мамес" не получиха гол. Алваро Мората и Васкес се сбутаха сами срещу вратаря, не се разбраха и загубиха топката, а секунда по-късно за малко не се стигна до автогол след хаотично изчистване.

Реал Мадрид - Атлетик Билбао Силният натиск на мадридчани донесе гол в 83-ата минута. Бейл центрира, Мората засече топката, Ираисос я спря, тя му мина между краката и стана много удобна за Мората, който от метър я прати в мрежата - 2:1. Две минути по-късно билбаинци шокиращо можеха да изравнят. Рафаел Варан загуби равновесие и остави Уилиямс сам срещу Навас. Под ъгъл баският стрелец опита прехвърлящ удар, но костариканецът се намеси с вещина и запази аванса на своите. В 94-ата "лъвовете" бяха оставили сам своя вратар: Васкес асистира на Кристиано, който можеше да подаде към тичащите вляво Мората и Кроос, но шутира и за сетен път тази вечер не успя да преодолее вратаря. Част от мадридската публика освирка номер 7 за отиграването.

В крайна сметка Реал постигна целта си - три точки и първа позиция в таблицата. Роналдо остава с озадачаващите за него едва два гола в Ла Лига от началото на сезона. Португалецът записа шестия си шампионатен мач и натрупа голям брой пропуски на сметката си.