Екзаджъбашъ даде гейм на домакините на световното клубно

Настоящият световен клубен волейболен шампион при жените - турският гранд Екзаджъбашъ Витра (Истанбул) постигна трета поредна победа на тазгодишния Мондиал, което се провежда в Манила (Филипините). Воденият от италианския треньор Масимо Барболини тим дадоха гейм на домакините от Ф2 Логистикс (Манила) и ги надиграха с 3:1 (25:17, 25:17, 23:25, 25:14) в последния си мач от Група А на първенството, игран този следобед пред близо 3000 зрители в зала "Арена Азия Мол".

Така волейболистките на Екзаджъбашъ станаха победителките в Група А с 3 победи от 3 мача и 8 точки и ще играят на полуфиналите на турнира. На полуфиналите Екзаджъбашъ ще срещне втория от Група В - другия турски гранд Вакъфбанк (Истанбул), който днес би шампиона на Азия Банкок Глас (Тайланд) с 3:0 гейма. В другият полуфинал на клубния Мондиал ще играят швейцарския Волеро (Цюрих), с българката Добриана Рабаджиева, който стана победител в Група В след 3 победи от 3 мача и 8 точки, и победителките в Шампионската лига от италианския Поми (Казалмаджоре), които останаха втори в тази Група А с 2 победи, 1 загуба и 5 точки. Двете полуфинални срещи са утре (22 октомври) съответно от 08,00 и 14,30 часа българско време.

Домакините от Ф2 Логистикс пък завърши на последното 4-о място в групата без победа и без спечелена точка. Въпреки това, те ще играят за разпределение на местата от 5-о до 8-о. В тази част от схемата на турнира отборът от Манила първо ще играе срещу 3-ия от другата Група В - японския Хисамицу Спрингс (Кобе). В другата среща 3-ия от тази Група А - шампиона на Южна Америка бразилския Рексона-СЕСК (Рио де Жанейро), воден от легендарния Бернардо Резенде, ще играе с тима на Банкок Глас, който остана 4-и в Група А. Тези мачове също са утре от 05,00 и 11,30 часа.

Най-полезни за Екзаджъбашъ станаха звездата и капитанка на тима Неслихан Демир (5 аса!!!, 1 блок и 41% ефективност в атака) и Ханде Баладин (3 блока, 3 аса, 38% ефективност в атака и 28% перфектно посрещане) съответно с 23 и 21 точки за победата. За домакините от Манила американката Стефани Ниймър и украинката Евгения Нюхалова завършиха с по 10 точки.

Ф2 ЛОГИСТИКС (МАНИЛА, ФИЛИПИНИТЕ) - ЕКЗАДЖЪБАШЪ ВИТРА (ИСТАНБУЛ, ТУРЦИЯ) 1:3 (17:25, 17:25, 25:23, 14:25)
Ф2 ЛОГИСТИКС: Дафни Сантиаго 9, Стефани Ниймър 10, Ким Фажардо 1, Линда Моралес 4, Евгения Нюхалова 10, Линдзи Сталцър 6 - Юри Фукуда-либеро (Тичая Боонлерт, Мика Рейес 1, Франсес Молина, Жовелин Гонсага 4, Екатерина Кривец 2, Ракел Дакуис 4, Дженилин Рейес-либеро)
Старши-треньор: Бранислав Моро
ЕКЗАДЖЪБАШЪ: Нилай Йоздемир 3, Ханде Баладин 21, Неслихан Демир 23, Гьозде Йълмаз 16, Бюсра Кълъчлъ 7, Джейлан Арисан 10 - Симдже Акьоз-либеро
Старши-треньор: Масимо Барболини.