Хеттрик на Мапуку и червен картон на Косоко не стигнаха, Неделев герой в мача на сезона (видео)

Да се завърнеш с хеттрик и да не усетиш вкуса на победата! Този малшанс застигна конгоанският нападател на Берое Жуниор Мапуку, който заби три гола при повторния си дебют с фланелката на шампиона на България за 1986 година. За негово огромно разочарование обаче отборът му отстъпи с 3:4 на Ботев (Пловдив) в драматичен и запомнящ се сблъсък под Аязмото.

"Битката за Тракия" от 10-ия кръг в Първа професионална лига се превърна в своеобразен спектакъл, който със сигурност ще кандидатства за приза "Мач на сезона"! В герой за "жълто-черните" пък се превърна капитанът Тодор Неделев, който се разписа на два пъти и реализира победното попадение в 82-ата минута.

С новия успех "канарчетата" събраха 17 точки в актива си и вече са само на една зад Дунав и ЦСКА-София, които делят третото място в шампионата. Берое пък записа трето поредно поражение и общо четвърти мач без победа. Заралии останаха на седма позиция с 13 точки на сметката си.
"Битката за Тракия" започна по шеметен начин, след като още във втората минута гостите от Пловдив смълчаха трибуните в Стара Загора. Бившият нападател на ЦСКА Омар Косоко овладя по перфектен начин една висока топка в центъра, след което технично преодоля съперник и напредна към вратата на заралии. Настигналият го в наказателното поле Илия Миланов се опита да попречи на френския нападател да стреля, но след шпагата му топката рикошира в крака му и по щастлив за “канарчетата” начин прехвърли вратаря Благой Макенджиев.

Девет минути по-късно завърналият се през седмицата под Аязмото Мапуку реализира изключително красиво попадение. Скандалният нападател засече по прекрасен начин центриране на капитана Веселин Пенев отляво и с техничен удар в горния ляв ъгъл не остави шанс на Георги Георгиев. И ако при този гол вратарят на Ботев нямаше вина, то вторият гол на Жуниор в срещата - в 37-ата минута, падна след негова кошмарна грешка. Конгоанецът навлезе в наказателното поле отдясно, финтира съперник, след което стреля слабо по посока вратата на пловдивчани. Топката почти сигурно излизаше в аут, но Георгиев реши да плонжира и да я улови. Тя обаче мина под него, отби се в ръката му и се озова в мрежата му.
Радостта на заралии обаче бе твърде кратка, тъй като шест минути по-късно Ботев възстанови равенството чрез капитана си Тодор Неделев. Националът реализира рядко красив гол от пряк-свободен удар и върна “Битката за Тракия” в изходна позиция. Преди попадението на техничаря обаче останаха съмнения дали Веселин Пенев наистина е извършил нарушение срещу голмайстора Косоко.

Веднага след подновяване на играта Омар можеше отново да даде предимство на Ботев след разбъркване в наказателното поле на Берое, но след техничния му удар топката се оплете във външната част на мрежата. Пет минути по-късно “канарчетата” все пак излязоха напред в резултата след образцова контраатака. Неделев отне топката в собствената си половина, напредна и намери по дясното крило Косоко. Новото попълнение на “жълто-черните” не се колеба и мигновено центрира остро във вратарското поле, където връхлитащият Жоао Пауло не остави шанс на Макенджиев.
Домакините обаче нямаха намерение да слагат край на спектакъла и само седем минути по-късно получиха правото да изпълнят дузпа и изравнят резултата. Атанас Зехиров нахлу отдясно в наказателното поле на пловдивчани и бе съборен от Даниел Златков. Наелият се с тежката задача да изпълни 11-метровия наказателен удар Мапуку не срещна особени проблеми и реализира своя хеттрик за 3:3. Четири минути по-късно заралии вече виждаха как ще стигнат и до четвърти, победен гол, след като Омар Косоко за втори път бе декориран в жълто и се наложи преждевременно да напусне терена.

Противно на очакванията обаче следващото попадение падна във вратата на Берое. Тодор Неделев показа защо хвана окото на германския Майнц 05 преди няколко години, разходи се между няколко футболисти в зелено, след което пусна тънък пас към Жоао Пауло. Бразилецът направи неумел опит да стреля по посока вратата на Макенджиев, но за негов късмет топката премина между няколко защитници на старозагорци и намери включилия се в предни позиции Неделев, за когото не бе проблем за втори път да запише името си сред голмайсторите и да донесе три точки за своя отбор.