Испания изтърва Италия, Буфон пусна комичен гол (видео)

Италия и Испания завършиха 1:1 в дербито на световните квалификации. Двубоят се игра на "Ювентус Стейдиъм" в Торино пред погледа на легендарния специалист Джовани Трапатони. В 2/3 от игровото време иберийците доминираха. Те откриха резултата чрез стрелеца на Севиля Витоло, който се възползва от комична изява на иконата Джанлуиджи Буфон в 55-ата минута. В 82-ата минута Даниеле Де Роси от дузпа донесе точката на "Скуадрата".

При излизането на двата състава на терена, тифозите направиха хореография, изписвайки с бели букви на син фон Forza Azzurri, а на парапета между първия и втория балкон на стадиона бе опънат огромен транспарант с годините на четирите световни титли на италианците. Миг по-късно Де Роси получи награда от ФИФА по случай влизането си в "Клуб 100". Призът за легендарния играч на Рома идва със закъсняла дата, защото той записа своя мач №100 за Италия преди почти две години.

Първото полувреме премина изцяло под диктовката на гостите. Играчите на Хулен Лопетеги пресираха "адзурите" още в първата третина на игрището, което затрудни максимално домакините и те трудно стигаха дори до центъра. Превъзходството на испанците се изрази в много корнери и десетки центрирания към наказателното поле на Буфон. Със сигурност Джиджи е имал малко такива 45 минути в кариерата си откъм ъглови удари - гостите изпълниха точно 9 срещу 0 за италианците.

Добрата игра на "фуриите" обаче не се изрази в някакви сериозни опасности. Най-чистите положения преди почивката се откриха пред защитника на Барселона Жерар Пике, който на два пъти стреля с глава от опасна близост. В 29-ата минута халфът на "Скуадра адзура" и капитан на Милан Рикардо Монтоливо бе застигнат от нова беда. Италианецът се хвана за коляното след сблъсък със Серхио Рамос, а малко след това бе изнесен на носилка. Все още не е ясно колко сериозна е контузията. На мястото на Монто се появи съотборникът му на "Сан Сиро" Джакомо Бонавентура. Испанският наставник също направи принудителна смяна - в 22-ата минута Жорди Алба излезе от игра с травма, за да влезе мадридистът Начо Фернандес.

След подновяването на играта картината не се промени. Испания отново действаше много агресивно, а "адзурите" се браниха пред плахия поглед на своя треньор Джампиеро Вентура. Слабата игра на италианците и стабилната такава на гостите намери своя резултат в 55-ата минута. Тогава дойде време да видим една от малкото фрапантни грешки в кариерата на Буфон. Стражът не прецени какво да направи при опит да пресече дълъг извеждащ пас на Рамос към Витоло. Капитанът на "Скуадрата" се оплете, размина се с топката и за нападателя бе детска играчка да намери мрежата на празната врата - 1:0.

Домакините вдигнаха оборотите след попадението, като в 65-ата минута резервата Чиро Имобиле, заменил Грациано Пеле малко по-рано, се размина с подаване на далечната греда. След това стана нещо любопитно - Диего Коща пробва да прати топката в Швейцария при спряна игра. Голаджията на Испания вече имаше жълт картон, но съдията Феликс Брих не му показа втори, което ядоса домакините. Веднага Лопетеги извади острието на Челси и вкара на негово място любимецът на феновете на Ювентус Алваро Мората. Минути след този епизод Витоло можеше да бисира гола си, но пропусна.

Италианците добутаха нещата до 81-ата минута, когато Серхио Рамос спъна Едер в наказателното поле и Брих посочи бялата точка. Испанците протестираха, а в тарапаната сякаш реферът забрави, че Рамос вече имаше жълт картон. Така или иначе Де Роси изпълни технично дузпата и зарадва тифозите - 1:1. Скоро след изравняването Имобиле, който определено раздвижи играта на своите, прати куршум отляво, но нямаше кой от колегите му да засече.

До края до нови проблясъци пред двете врати не се стигна и така съперниците си разделиха по точка. Италия продължава да има едва три загуби у дома (без да се броят тези в контролите) в цялата си футболна история, а Испания продължава да няма загуба в квалификации от дълги години насам. В другите срещи от групата Израел удари Македония в Скопие с 2:1, а Албания победи с 2:0 Лихтенщайн като гост. Така "соколите" излизат временно начело в класирането с 6 точки, но това сигурно ще се промени след срещите им с фаворитите, които делят второто място с по 4 точки.

Италия - Испания 1:1