Спектакъл в Питер свали Ивелин Попов и Спартак от върха (видео + галерия)

Зенит и Спартак (Москва) направиха най-стойностния мач от началото на сезона в Русия, а след него класирането има нов водач. Питерци спечелиха голямото дерби с 4:2 и се изравниха по точкия с историческия си съперник, като го изместиха от върха. Спартаковци дори могат да се смъкнат на третото място, ако по-късно днес шампионът ЦСКА (Москва) победи Ростов.

Ивелин Попов беше титуляр за Спартак и игра до 70-ата минута, когато на неговото място влезе Жано Ананидзе. Българският национал се представи силно и асистира за един от головете на гостите. За Спартак се разписа и Салваторе Бокети, а попаденията за Зенит реализираха Доменико Кришито (от дузпа), Артьом Дзюба, Аксел Витсел и Жулиано (от дузпа). Зенит - Спартак (М) 4:2
Двата тима влязоха в мача от близки позиции в класирането, но Зенит беше в ролята на фаворит заради домакинството, традицията от последните няколко години и моментната форма. Отборът на Мирча Луческу преодоля колебливото начало на сезона и записа няколко разгромни победи както в първенството, така и в Лига Европа. Спартак пък регистрира две поредни загуби - 1:2 от Енисей за Купата на Русия и 0:1 от Уфа в Премиер лигата.

Масимо Карера трябваше да подреди състава си без левия бек Дмитрий Комбаров, което наложи на неговото място да започне Андрей Ешченко, а отдясно да играе взетият под наем от Лацио Маурисио. В центъра на защитата си партнираха Бокети и Иля Кутепов. Ивелин Попов действаше на любимата си позиция зад централния нападател, а Куинси Промес и Роман Зобнин атакуваха по двата фланга.Зенит - Спартак (М) 4:2
Зенит започна с трима в предни позиции - Дзюба, Александър Кокорин и Роберт Мак. В средата на терена Луческу бе разположил Жулиано, Аксел Витсел и Хави Гарсия, а Кришито отново бе в рилята на централен бранител до Луиш Нето.

Спартаковци стартираха много по-уверено и още в 3-ата минута Попов отправи опасен удар, преминал встрани от вратата. Гостите комбинираха проължително в центъра и това изнерви публиката, която започна да ги освирква. Футболистите на Зенит направиха първата си добра атака и в 16-ата минута, когато Жулиано с глава отклони към Витсел, но неговият удар срещна гредата. Зенит - Спартак (М) 4:2
В 19-ата минута Дзюба се освободи от двама защитници и потърси в наказателното поле Жулиано. Пръв до топката стигна Ешченко, но при падането си той докосна топката с ръка и реферът Сергей Иванов веднага посочи бялата точка. С помощта и на гредата, щатният изпълнител на дузпите за Зенит Доменико Кришито откри резултата.

Малко по-късно Ивелин Попов пробва параболичен удар, подобен на този, с който наказа Зенит през миналия сезон на "Откритие Арена", но топката излезе в аут. В 28-ата минута стражът на домакините Юрий Лодигин не се намеси добре при изстрел на Промес от фаул и притичалият Бокети отблизо изравни. Радостта на "червено-белите" обаче бе кратка. В 33-ата минута Роберт Мак се отскубна от Кутепов и центрира към Дзюба, който се разписа срещу родния си клуб и по тази причина не изрази бурно радостта си. Зенит - Спартак (М) 4:2
Мачът ставаше все по-интересен, а Спартак нямаше намерение да се предава. Столичани успяха да изненадат защитата на Зенит в 37-ата минута, когато разиграха късно изпълнение на корнер, а Зе Луиш скочи най-високо след центрирането на Ивелин Попов и с глава вкара за 2:2.

В началото на втората част се усети лек домакински натиск и в 55-ата минута топката се оозова във вратата на Спартак, но голът на Витсел правилно беше отменен заради засада. Не след дълго скоростна атака на питерци изведе на добра позиция Роберт Мак, но неговият удар рикошира в противников футболист. В 61-ата минута Жулиано пусна проницателен пас към Витсел и белгийският национал от малък ъгъл съумя да преодолее Артьом Ребров и за трети път да изведе питерци напред. Зенит - Спартак (М) 4:2
Последва нов период на доминация на Спартак. Малко не стигна на Попов да догони топката след подаване на Промес в наказателното поле, а холандецът все по-често се опитваше да надиграе противниковите бранители с индивидуални действия. В 70-ата минута Ивелин Попов отстъпи мястото си на Жано Ананидзе и московчани продължиха да атакуват. В същото време свободните пространства в тяхната половина бяха умело използвани от домакините. В 75-ата минута Кокорин стреля неточно от границата на наказателното поле, а в 78-ата резервата Артур Юсупов пропусна още по-чисто положение.

Спартак беше близо до трето изравняване в 83-ата минута, но Нето изби от голлинията удар на Зе Луиш. Малко след това съдията подмина нарушение срещу Промес, при което трябваше да вдигне втори жълт картон н Кришито, а в ответната атака Ешченко препъна Кокорин в наказателното поле и Жулиано реализира дузпата за крайното 4:2.