Пропусната дузпа донесе точка на Исландия (видео)

Новият любимец на футболна Европа Исландия се спаси от загуба при гостуването си на Украйна в откриващия кръг от световните квалификации в Група "I". Срещата завърши 1:1, след като Йевген Коноплянка от състава на домакините пропусна от бялата точка в 83-ата минута.

Двубоят беше дебютен за новия селекционер на украинците Андрий Шевченко, както и за колегата му Хеймир Халгримсон, който до края на Евро 2016 работеше в тандем с Ларс Лагербек, но занапред сам ще води тима.

70-хилядният олимпийски стадион в Киев обаче остана празен, тъй като домакините бяха наказани да играят при закрити врати заради расистки скандирания от последните квалификации.

Северняците имаха шанса да дръпнат напред след само пет минути игра, след като Алфред Финбогасон се възползва от щастлив за него рикошет в тялото на украинския капитан Олександър Кучер. Малко след това исландците пропуснаха да нанесат втори удар, когато Йон Дади Бьодварсон на два пъти стреля от упор, но топката така и не пожела да намери целта. Украинците веднага отговориха с опасност, при която късметът не беше с Коноплянка.

Домакините успяха да изравнят в 41-ата минута чрез Андрий Ярмоленко, но попадението доведе до протести от страна на гостите. Във въпросната ситуация те бяха с човек по-малко, защото Ари Скуласон беше изнесен заради контузия, а съдиите се забавиха да позволят смяната, докато резервният играч на Исландия чакаше край тъчлинията.

Двуострата игра продължи и след антракта, но срещата отиваше към закономерно 1:1. Стигна се обаче до 83-ата минута, когато Украйна спечели правото да изпълни дузпа, но Коноплянка шутира в гредата.

И в другите два мача от тази група бяха регистрирани равенства от по 1:1 - Хърватия срещу Турция и Финландия срещу Косово. След месец тимът на Шева ще гостува на турците, а исландците ги очаква "ледено" дерби срещу финландците.

УКРАЙНА - ИСЛАНДИЯ 1:1
0:1 Финбогасон (5)
1:1 Ярмоленко (41)