Турнир на талантите U14 : Зона Велико Търново - Зона Благоевград

САЩ прегази Сърбия и спечели златото в Рио де Жанейро

Мъжкият национален отбор по баскетбол на САЩ спечели златните медали на Олимпийските игри в Рио де Жанейро, след като във финалния двубой буквално разби Сърбия с 96:66 (19:15; 33:14; 27:14; 17:23).

По този начин американците спечелиха трета поредна олимпийска титла, като освен това, изпратиха подобаващо селекционера Майк Кжижевски, който бе обявил, че ще се оттегли от поста след Игрите в Бразилия.

Кевин Дюрант изигра пореден невероятен двубой, като този път допринесе за успеха с 30 точки, ДеМаркъс Казънс се отличи с "дабъл-дабъл" - 13 точки и 15 борби, а Клей Томпсън вкара 12 точки.

Неманя Недович беше най-резултатен за сърбите - 14 точки, а Милан Мачван приключи срещата с 11 точки.

Западните ни съседи откриха резултата във финалния двубой на Олимпийските игри в Рио де Жанейро с тройка на Милан Мачван, като в следващите минути играта вървеше кош за кош и в средата на първата четвърт резултатът бе 9:7 в полза на Сърбия. В следващите 60 секунди американците затегнаха защитата и бързо обърнаха резултата в своя полза – 11:9, но отговорът бе мигновен – забивка на Радулица, два фала на Бирчевич и сърбите отново излязоха напред – 14:11. До края на периода и двата отбора не демонстрираха особено качествена игра, като грешките и неточните стреби преобладаваха, но американците се възползваха по-добре от създалата се ситуация, а Дюрант, Казънс и Джордж бяха точни и изведоха САЩ напред с четири точки – 19:15.

Вторият период започна с тотално надмощие на американците, които реализираха серия от 14:5 за по-малко от четири минути и разликата бързо премина границата от десет точки – 33:20. Саша Джорджевич опита да върне възпитаниците си в мача с прекъсвания и редица смени, но усилията му не дадоха резултат, а пасивът на селекцията му премина границата от 20 точки за 52:29 на почивката.

В началото на второто полувреме баскетболистите на САЩ видимо намалиха оборотите, но под другия кош сърбите сякаш не вярваха, че могат да се върнат в двубоя и разликата продължи да се движи в границата между 20-22 точки. В последните четири минути на третата част старши-треньорът на Сърбия Саша Джорджевич извади титулярите си и даде шанс за изява на голяма част от резервните си състезатели, докато възпитаниците на Майк Кжижевски започнаха да се забавляват с пълна сила, а невероятни изпълнения на Джордан, Томспън, Антъни и Дюрант убиха напълно интригата в този двубой - 79:43.

Заключителните десет минути на този финал се играха само за протокола, като ще се запомнят само няколко изключително красиви отигравания на баскетболистите на САЩ, които вдигнаха на крака пубиката в зала „Кариока Арена 1“, докато съперникът им просто чакаше последния съдийски сигнал, който прозвуча при 96:66 в полза на американците.

СЪРБИЯ - САЩ 66:96 (15:19; 14:33; 14:27; 23:17)

Сърбия: Теодосич 9, Маркович 3, Калинич 2, Радулица 7, Мачван 11 (Симонович 3, Богданович 7, Недович 14, Бирчевич 1, Йокич 6, Стимач, Йович 3)

САЩ: Дюрант 30, Джордан 4, Ървинг 4, Томпсън 12, Антъни 7 (Бътлър 2, Лаури 5, Барнс 2, Дерозан 6, Казънс 13, Джордж 9, Грийн 2)