Атлетик Билбао загуби в Хихон, прекъснаха мача заради расизъм

Отборът на Спортинг Хихон надви с 2:1 гостуващия Атлетик Билбао в двубой от първия кръг на Ла Лига. В средата на първото полувреме съдията Клос Гомес спря срещата заради раистки обиди към тъмнокожия нападател на "лъвовете" Иняки Уилиямс, който беше видимо разстроен. Заради тази изцепка клубът от "Ел Молинон" е застрашен от сериозно наказание. А самият Уилиямс освен че изигра пълни 90 минути, успя и да се разпише.

Гостите от "Сан Мамес" започнаха по-силно. В четвъртата минута Иван Куеяр успя да избие след остро центриране на Бенят Ечебария. В 20-ата Бенят изведе брилянтно Ариц Адурис, който сгреши сам срещу вратаря. При следващата атака на "лъвовете" Куеяр спаси удар на Иняки Уилиямс. В 31-ата и домакините имаха добра възможност: Мой Гомес центрира, а след удара с глава на Дуйе Чоп топката излезе в аут. Две минути по-късно не се намери адресат пред вратата на астурианци след опасно подаване. В 35-ата пък топката профуча покрай вратата на Горка Ираисос след пряк свободен удар на Виктор Родригес. В средата на полувремето реферът Клос Гомес прекъсна мача и по мегафона беше помолено да се спре с ксенофобските думи към Иняки Уилиямс. Голяма част от публиката замени обидите с освирквания към футболиста.

В началото на втората част момчетата на Абелардо Фернандес нанесоха два тежки удара в тила на баския си опонент. В 50-ата минута Дуйе Чоп отбеляза с прекрасен шут от въздуха след центриране от корнер на Бурги. Три минути по-късно домакините изградиха образцова контра, която завърши с голов удар на новото попълнение Виктор Родригес - 2:0. В 60-ата Спортинг беше на прага на трети гол, но Исма Лопес изпусна дузпа. И при добавката левият бек не беше прецизен. В 62-ата Бурги тресна и греда. Тимът от Билбао създаде първо голово положение след почивката едва в 78-ата минута, когато Куеяр изби над гредата след коварен удар с глава на Адурис. В 86-ата Лийо не изчисти добре, топката попадна в Иняки Уилиямс, който отбеляза от малък ъгъл с помощта и на рикошет.

В крайна сметка Спортинг успя да стигне до победата.

Снимка: El Correo