Празненствата във Велико Търново за 100-годишнината на Етър започват с демонстративен женски мач срещу полския Медик

Звездно голово шоу в Барселона за начало (видео+галерия)

Шампионът на Испания Барселона разби с 6:2 гостуващия Бетис в среща от първия кръг в Примера. Арда Туран (6), Лионел Меси (37 и 58) и Луис Суарес (42, 56 и 82) зарадваха около 66 хиляди на "Камп Ноу". Рубен Кастро вгорчи може би последния мач на Клаудио Браво на вратата на каталунците с две попадения (21 и 84).

Арда замени отсъстващия Неймар в нападателния тризъбец с Лионел Меси и Луис Суарес. Новите попълнения Самюел Юмтити и Денис Суарес попаднаха в състава, а Сержи Роберто влезе в ролята на десен бек. Гостите от "Бенито Вийямарин" подредиха 3-5-2 с Рубен Кастро и Антонио Санабрия в предни позиции.

Барселона - Бетис Преди двубоя тимът на Луис Енрике получи титлата си за шампион от миналия сезон в Ла Лига. Срещата започна с краткотраен престой на севилци в половината на домакините, придружен с един корнер. В третата минута Серхио Бускетс хвърли дълъг пас към Суарес в наказателното поле, ала уругваецът не овладя добре на гърди. В шестата каталунците отбелязаха попадение с първия си удар към вратата на Антонио Адан. Меси обърна играта с висок пас в наказателното поле, топката достигна до непокрития Жорди Алба, който върна по земя към свободния Арда и турчинът насочи технично, а бранител на голлинията не успя да се справи.

"Лос блаугранас" показаха интересни атаки с изостряне чрез дълги подавания в наказателното поле. В десетата минута Меси отново потърси включилия се Алба, но този път Арда не съумя да насочи добре. В 19-ата минута "зелено-белите" си спечелиха нарушение пред наказателното поле на Клаудио Браво. Рубен Кастро шутира силно покрай стената и чилийският страж не реагира адекватно - 1:1.

Барселона - Бетис - 6:2 Домакините реагираха с нова атака, на върху на която отново се озова Арда. Турският халф беше притиснат и не отправи точен удар. В 26-ата публиката на "Камп Ноу" изрева с искане за дузпа, след като Суарес беше побутнат с две ръце от Манди. Реферът Ундиано Майенко замълча. В 28-ата Меси събра куп футболисти около себе си в наказателното поле, топката стигна до Денис Суарес, след чийто удар от 18 метра топката рикошира. В 30-ата Меси разтресе напречната греда след мощен удар от въздуха. В 34-ата Алба удари в лицето Петрос при борба за висока топката, но арбитърът не видя добре ситуацията.

В 37-ата минута Лео Меси "избухна" с превъзходен гол в свой стил. Аржентинецът заходи към дъгата и с мощен диагонален шут опита да скъса мрежата на Адан - 2:1. В 40-ата Ла Пулга освободи Сержи Роберто отдясно, бранителят насочи опасно към малкото наказателно поле, но бранител изчисти. Връзките между Меси и двамата крайни защитници работеха много добре и опасностите идваха именно по този начин. Така в 42-ата минута Лео намери Сержи Роберто, а той върна към топката на дузпата, откъдето Суарес много технично насочи ниско към далечната греда, а топката беше неспасяема за вратаря.

Барселона - Бетис - 6:2 Второто полувреме стартира с натиск на "лос кулес", които бяха решили да зарадват публиката с още голове. В 49-ата и 50-ата Меси отправи два идентични удара, които затрудниха вратаря, като при първия Арда вкара топката в мрежата, но при положение на засада. В 56-ата турският халф технично изведе аржентинеца, който веднага потърси успоредно Суарес и номер 9 заби втория си гол на празна врата. Стотина секунди по-късно резервата Чарли Мусонда загуби топката в центъра, получи се бърза атака, Меси намери пространство и с убийствен шут отново опъна мрежата. Най-добрият футболист за 2015-а изстреля топката от 19 метра и я прати в левия ъгъл на Адан - 5:1.

След това попадение темпото поспадна. Луис Енрике пусна в игра Мунир Ел Хадади и върна Арда в халфовата линия. В 74-ата минута Мунир асистира на Меси, който стреля без забавяне към близкия ъгъл - вратарят се справи и изби в корнер. В 82-ата минута Суарес отбеляза страхотен гол, след като завъртя топката покрай стената от пряк свободен удар. Така уругваецът стана първият футболист, който бележи хеттрик през новия сезон в Ла Лига. Две минути по-късно Рубен Кастро вкара за Баломпие, след като беше оставен да стреля от 15 метра и намери ниския далечен ъгъл. В 87-ата Люка Дин беше изведен от Меси, но френският футболист не успя да се разпише, след като вратарят спечели спора.

Барселона - Бетис - 6:2 Така Барса се изстреля на върха заради по-добрата си голова разлика.