Испания оскуба „петлите” и продължава по график

Европейският шампион Испания изнесе открит урок на Франция в четвърфиналите на олимпийския баскетболен турнир в Рио де Жанейро. Иберийците спечелиха с 92:67 и продължават по график, класирайки се за трети пореден полуфинал на най-мащабното спортно събитие в света. В спор за място на финала селекцията на Серджо Скариоло ще срещне САЩ или Аржентина, които ще премерят сили по-късно тази нощ.

„Фуриите” показаха прекрасна отборна игра и всичко им се получаваше по възможно най-добрия начин, докато „петлите” бяха на другия полюс, стрелбата им не бе на ниво и така и не успяха да намерият правилния ритъм.

Така "Ла Роха" записа петата си поредна победа в Рио, след като започна с две загуби в груповата фаза, но след това се качи на победния път.

Никола Миротич показа убийствена ефективност с 23 точки (4/7 за 2Т и 5/8 за 3Т), 5 борби, 3 асистенции и 2 отнети топки. Били Ернангомес вкара 18 при стрелба 9/12 за 2 точки, а Серхио Йуй остана с 10.

Олимпийските вицешампиони от Пекин 2008 и Лондон 2012 успяха да убият интригата още преди почивката. Единствено първата част бе равностойна и след нейния край двата отбора бяха разделени от три точки – 19:16. В следващата четвърт обаче Испания вдигна оборотите и думите на Пау Гасол, че съотборниците му играят все по-добре с всеки изминал мач се потвърдиха, а на почивката те вече бяха с 13 точки повече от французите – 43:30.

Промяна нямаше и след почивката, когато Скариоло завъртя изцяло състава си, а след отличните изяви на Никола Миротич, който вкара 16 точки през първото полувреме, младата надежда Били Ернангомес направи прекрасно включване от пейката, за да поведат символичните днес домакини с 69:49. В един момент от последната част преднината достигна 30 точки, а в края на краищата Испания продължи напред към полуфиналите след 92:67.

Тони Паркър вкара 14 точки в може би последния си мач с екипа на Франция, а Нандо Де Коло добави 13.