Очаквайте: Турнир на талантите U14: Зона Пловдив - Зона Благоевград

Изненадваща финалистка на тенис турнира в Рио

Заемащата 34-ата позиция в световната ранглиста Моника Пуиг се класира за финала на тенис турнира на Олимпиадата в Рио де Жанейро. 22-годишната представителка на Пуерто Рико изненада неприятно двукратната шампионка от "Уимбълдън" Петра Квитова (Чехия) с 6:4, 1:6, 6:3 след час и 53 минути игра. Това означава, че в битка за златното отличие в Бразилия Пуиг ще очаква победителката от срещата между Анежлик Кербер (Германия) и Медисън Кийс (САЩ).

Пуиг, която има само една титла от WTA в кариерата си, не започна по най-добрия начин мача днес. Тя се пропука за 0:2, но малко по-късно компенсира грешките си. Тенисистката от Пуерто Рико реализира два пробива за 3:2 и 5:4, след което спечели без проблеми началния си удар за 6:4 и край на частта.

Сякаш невярваща, че води срещу Квитова, Пуиг се срина във втория сет. Тя изостана с 0:5 след два пробива на чехкинята и в крайна сметка записа само гейм в този сет. Третата част бе изпъстрена с пробиви. Квитова, 11-а в схемата на турнира, загуби подаването си за 0;2, но веднага след това върна брейка в третия гейм. Чехкинята бе разконцентрирана и в шестия гейм, когато опонентката й отново нанесе удар за 4:2. В следващите два гейма имаше размяна на пробиви, но разликата от един брейк в полза на Пуиг се запази. Тя не прояви слабост в решаващия момент и реализира първия си мачбол за 6:3.

Пуиг остави в статистиката 16 печеливши удара - с цели 20 по-малко от Квитова. Голяма разлика обаче имаше при непредизвиканите грешки. Надеждата на чехите записа 40, а състезателката от Пуерто Рико - 24.

През 2012 година на Игрите в Лондон Квитова бе 1/4-финалистка, а сега ще има шанс за бронзово отличие. Най-значимото постижение в кариерата на Пуиг пък е единствената титла в кариерата й - тази в Страсбург през 2014 година.