Дел Потро с нова драматична победа, Цонга отпадна

Хуан Мартин дел Потро нямаше много време за почивка след запомнящата се победа над световния №1 Новак Джокович. Днес аржентинецът отново излезе на корта и постигна нов успех, макар той да дойде по-трудно от очакваното. Дел Потро се справи с Жоао Соуса в три сета - 6:3, 1:6, 6:3 и на осминафиналите ще срещне изненадата Таро Даниел от Япония, който елиминира последователно Джак Сок и Кайл Едмънд.

Дел Потро определено не беше свеж и това бе причината Соуса да му създаде толкова много проблеми. Той стигна до пробив в третия гейм, но не успя да го задържи и аржентинецът веднага отговори с рибрейк. При 4:3 в своя полза Дел Потро Соуса допусна няколко поредни грешки, които му костваха загуба на гейма. Това беше ключовият момент в сета, защото веднага след това Дел Потро наниза три аса и с гейм на нула си осигури аванс в резултата.

Съотношението на силите рязко се промени във втория сет. Ударите на Соуса станаха много по-прецизни и когато той проби в четвъртия гейм, придоби още повече увереност. Дел Потро нямаше адекватен отговор и отстъпи частта с 1:6, а затрудненото му придвижване по корта не даваше много поводи за оптимизъм на феновете му.
Аржентинецът обаче за пореден път демонстрира характер и благодарение на убийствения си форхенд доминираше в третия сет, а при 3:2 се възползва от колебливата игра на съперника си и реализира така важния пробив. Делпо пропусна два мачбола в следващия гейм, но на свой сервис беше убедителен и вече е сред последните 16 в турнира.

До осминафиналите не стигна Жо-Вилфред Цонга. Французинът беше отстранен от левичаря Жил Мюлер. Представителят на Люксембург игра много стабилно и се наложи с 6:4, 6:3. В следващия кръг Мюлер ще се изправи срещу Паоло Лоренци.

Победи постигнаха още номер 6 Гаел Монфис (Франция) над Рожерио Дутра Силва (Бразилия) с 6:2, 6:4 и номер 9 Марин Чилич (Хърватия) над Раду Албот (Молдова) с 6:3, 6:4.

Срещи от втория кръг на турнира по тенис за мъже на олимпийските игри в Рио де Жанейро:

Жил Мюлер (Люксембург) - (5) Жо-Вилфрид Цонга (Франция) 6:4, 6:3
(6) Гаел Монфис (Франция) - Рожерио Дутра Силва (Бразилия) 6:2, 6:4
(9) Марин Чилич (Хърватия) - Раду Албот (Молдова) 6:3, 6:4
Хуан Мартин Дел Потро (Аржентина) - Жоао Соуза (Португалия) 6:3, 1:6, 6:3
(10) Роберто Баутиста (Испания) - Паоло Лоренци (Италия) 7:6(2), 6:2
Таро Даниел (Япония) - Кайл Едмунд (Великобритания) 6:4, 7:5
Андрей Мартин (Словакия) - (13) Филип Колшрайбер (Германия) - отказ на Колшрайбер