Лопес се пребори за победа в WTCC в Аржентина

Хосе Мария Лопес спечели състезанието на родната си писта "Термас де Рио Ондо" в осмия кръг на Световния шампионат за туристически автомобили (WTCC), с което увеличи лидерската си преднина в генералното класиране. Със своето постижение той счупи още един рекорд, като записа победа номер 5 в Аржентина, с което подобри представянето на сънародника си и бивш пилот на Формула 1 Хуан Мануел Фанджо.

Битката за победа бе напрегната. Лопес стартира от полпозишън, но още в самото начало Норберт Мишелиц даде заявка за победа и убедително увеличи преднината си. Плътно зад него останаха пилотите на Citroën Лопес и Иван Мюлер. Последният обаче натисна много Мишелиц, вследствие на което той отвори пространство и Лопес излезе печелившият от ситуацията. По радиото Лопес получи уверение, че не трябва да се притеснява за Мюлер и след това просто атакува още по-усилено лидерското място.

След няколко обиколки при опит за изпреварване от страна на Мюлер двамата с Мишелиц се оказаха извън пистата след контакт. Мюлер успя да се завърне бързо в редиците на водачите и се задържа на пето място, но Мишелиц се забави с връщането си и остана осми.

С Honda Civic Том Коронел и Тиаго Монтейро застанаха зад Печито. В следващите обиколки Роб Хъф също се възползва от промените на трасето и успя да финишира на трето място след Лопес и Коронел. За Хъф това бе първият двоен подиум в неговата кариера с Honda, след като на откриващото състезание бе втори. Монтейро завърши четвърти и вече е със 167 точки, на 117 зад лидера. Мюлер финишира с пето време, като в генералното класиране стана трети, само на седем точки от Монтейро. Естебан Гуериери завърши шести с отчасти поправения Chevrolet.

Citroën са със 702 точки в класирането при конструкторите, което е много красноречива преднина. Honda са с 506, а Lada с 406 точки, като техен представител в топ 10 нямаше.

"Една седмица след победата на Крис Мийк на рали Финландия изглежда, че лятото се отразява отлично към отбора на Citroën. Напълно удовлетворени сме с представянето си в Аржентина. Бяхме свидетели на много усилия от страна на екипа. Наложи се механиците да сменят двигателя на Лопес малко преди старта и се справиха за отрицателно време. Важно е да наблегнем и на заслугата на Иван. Той осъзнаваше, че проправя път на Печито, не на себе си, но мислеше отборно. За съжаление, не получи това, което заслужаваше. Браво и на Том Чилтън, който спечели откриващото състезание. Не може да бъдем в по-добра позиция в шампионата при конструкторите, но все пак не лежим на стари лаври", сподели шефът на отбора на Citroen Ив Матон.

Следващият кръг от WTCC ще бъде в периода 3 - 4 септември на японската писта "Мотеги".

Снимка: Facebook