Еврошампионките от Сърбия отстъпиха пред световните вицешампионки

Световният вицешампион Испания надделя над европейския първенец Сърбия с 65:59 (31:31) в първия си мач от група "В" на баскетболния турнир при жените на Олимпийските игри в Рио де Жанейро.

След равностойни три четвърти иберийките направиха серия от 7:2 точки, за да поведат с 53:46 и в последните малко повече от пет минути удържаха предимството си.

Марта Ксаргей беше най-резултатна за победителките с 15 точки, а с 13 точки и 11 борби се отличи Ана Крус.

За сръбкините Йелена Милованович завърши със 17 точки, а Соня Петрович добави 12 точки и 8 борби.

В група "А" световният шампион от 2006 година Австралия обърна Турция с 61:56 (26:29) в първия си мач от надпреварата.

Шампионките на Океания, които имат три олимпийски сребърни отличия от Игрите в Сидни 2000, Атина 2004 и Пекин 2008, направиха решителна серия от 9 безответни точки, за да поведат с 36:31 в средата на третата част и до края контролираха мача, въпреки че допуснаха изравняване при 43:43 в началото на последната част.

Елизабет Кембадж беше най-резултатна за успеха с 22 точки и 11 борби.

За Турция с 25 точки и 7 борби е отличи Лара Сандърс.

В последния двубой от програмата Франция победи Беларус със 73:72 с победен кош на Енди Мийем със сирената. Най-резултатна за французойките бе Оливия Епупа с 16 точки, а за Беларус толкова вкара Татяна Лихтарович.

По-рано през деня шампионът от последните пет Олимпиади САЩ започна участието си на XXXI олимпийски игри в Рио де Жанейро с разгромен успех с 121:56 над аутсайдера в група "А" Сенегал. Това е и победата с най-голяма разлика в историята на олимпийския баскетбол при жените.

Срещи от груповата фаза на турнира по баскетбол за жени на олимпийските игри в Рио де Жанейро: