Левски триумфира последните два пъти в ЛЕ, в които завърши 0:0 като гост в първия двубой (видео)

26-кратният шампион на България Левски стигна до нулево равенство късно снощи като гост на словенския Марибор в първи двубой от втория квалификационен кръг на Лига Европа. Резултатът на стадион “Людски врът” до известна степен облагодетелства “сините”, които влязоха в сблъсъка с много малки шансове за краен успех. Футболистите на старши треньора Люпко Петрович обаче не само съхраниха надеждите си преди реванша, но вече са в ролята на фаворит за преминаване в третия предварителен кръг на втория по сила европейски клубен турнир.

Нулевото равенство в бившата югославска република снощи пък ни върна към последните два случая, в които “сините” приключват при резултат 0:0 като гост в първи двубой от Купата на УЕФА/Лига Европа. През сезон 2005/2006 Левски сътвори един от най-запомнящите се обрати в историята си, като стигна от 0:1 до 2:1 на Националния стадион “Васил Левски” срещу италианския Удинезе. Първият двубой на Ботуша завърши при нулево равенство, като в ответния мач в София първи до гола стигнаха “фриуланите”. С попадения на Даниел Боримиров и Игор Томашич обаче Левски хвърли в екстаз препълнените трибуни и се класира на исторически 1/4-финал в турнира за Купата на УЕФА, предшественик на Лига Европа.
Преди шест години пък - през лятото на 2010-а, “сините” отново завършиха 0:0 като гост в първата част от сблъсъка си с шведския АИК (Стокхолм). Крайният успех бе от изключително значение и за двата отбора, тъй като осигуряваше билет за груповата фаза на Лига Европа. На 26-и август, пред близо 25 хил. зрители на “Георги Аспарухов”, първи до гола стигнаха скандинавците с попадението на Мохамед Бангура в 11-ата минута. Даниел Младенов и голмайсторът Гара Дембеле обаче попариха шведите в рамките на само 120 секунди в началото на втората част, след като се разписаха между 49-ата и 51-ата минута, осигурявайки на “синя” България  евровечери до Коледа.