Силен Берое не успя да победи ХИК, остави всичко за реванша във Финландия (видео+галерия)

Шампионът на България за 1986 година Берое изигра силни 90 минути при домакинството си на ХИК (Хелзинки), но успя да стигне единствено до равенството 1:1 в първи двубой от втория квалификационен кръг на Лига Европа. Заралии сътвориха частичен обрат под Аязмото, след като резултатът в срещата бе открит от гостите чрез Алфредо Морелос в 37-ата минута, но секунди след почивката Веселин Пенев изравни.

До края на двубоя възпитаниците на старши треньора Александър Димитров, които показаха коренно различно лице от срещите с босненския Радник (Бийелина), имаха няколко добри възможности да стигнат до пълен обрат, но втори гол така и не падна. Така Берое и ХИК ще решат окончателно спора си следващия четвъртък, когато отново ще се изправят един срещу друг, но този път на стадион “Сонера” в столицата на Финландия.Берое - ХИК (Хелзинки) Първото полувреме на двубоя под Аязмото предложи изключително бърз и динамичен футбол. Двата състава не отделиха време да се опознават и моментално погледнаха към съперниковата врата. Заралии първи получиха възможност да поставят под напрежение противника, след като до 120-ата секунда вече бяха изпълнили два ъглови удара. За съжаление обаче, вихреното начало за момчетата на Александър Димитров не постави финландската отбрана под така желаното сериозно напрежение.

На свой ред гостите изправиха на нокти спортно-техническия щаб на “зелените” в 6-ата минута, когато звездата на тима - Тайе Тайво, получи право да изпълни пряк свободен удар от десния фланг. Изненадващият и силен изстрел по земя хвана неподготвен Благой Макенджиев, който все пак, със сетни усилия, успя с пета да изчисти от голлинията промушилата се между краката му топка.

След това положение пред вратата на Берое именно старозагорци бяха тези, които диктуваха играта. Футболистите на Александър Димитров имаха териториално превъзходство, бяха се настанили в половината на ХИК и умело разиграваха топката. До реална възможност за гол обаче не успяха да стигнат, като единствената по-опасна ситуация дойде в 20-ата минута, когато Кохей Като опита късмета си от далечна дистанция, но Томас Деене изчисти в ъглов удар.Берое - ХИК (Хелзинки) Лидерите в шампионата на Финландия търпеливо изчакваха съперника си и разчитаха предимно на контраатаки. При една такава, в 37-ата минута, Тайво и компания успяха да огорчат феновете по трибуните на стадион “Берое”. След пробив в старозагорската защита и неуспешен опит на Веселин Пенев да остави Танака в изкуствена засада, японецът получи топката зад “зелената” отбрана, озова се очи в очи с Макенджиев и стреля силно в долния му десен ъгъл. Националът реагира чудесно и парира първоначалния удар, но бе безпомощен при добавката на притичалия Алфредо Морелос, който от непосредствена близост промуши топката под плонжа на българския вратар.Берое - ХИК (Хелзинки) Това, което не успяха да сторят в началото на първата част - да огорчат Деене, беройци направиха през второто полувреме. След центриране в наказателното поле на ХИК защитата на гостите не успя да се ориентира добре и да изчисти топката. Най-съобразителен в създалото се меле се оказа опитният Веселин Пенев, който някакси се добра до нея и без да се бави, я прати зад германския страж. Честващият вековния си юбилей през настоящата година Берое можеше да стигне до пълен обрат в 56-ата минута, но силният удар с глава на капитана Иво Иванов след центриране отдясно на Том, попадна право във вратаря Деене, който успя да избие.

В следващите минути триумфиралият преди 30 години с титлата на България клуб продължи да държи инициативата. Четвърт час преди края Като завърши бърза атака на домакините с много хубав удар, който обаче мина на метър над вратата. Секунди по-късно пък последното попълнение в редиците на заралии - Радослав Кирилов, имаше възможност да изведе отбора си напред в резултата. Деветката на “зелените” получи топката пред наказателното поле, нахлу в него и финтира Реджепи, но топката обаче му избяга леко и последвалият удар се оказа неточен. До края на двубоя заралии продължиха да търсят победното попадение, но до възможност за такова не успяха да стигнат.
Берое - ХИК (Хелзинки) Берое - ХИК 1:1