Италия и Сърбия са само на победа от Рио

Отборите на Италия и Сърбия се доближиха само на една победа от класиране за турнира по баскетбол за мъже на олимпийските игри в Рио де Жанейро през август. Данило Галинари от Денвър вкара 15 точки при победата на Италия над Мексико със 79:54 точки на квалификационния турнир в Торино. Николо Мели записа 14 точки за домакините, а Марко Белинели вкара 12 точки. За Мексико най-резултатен беше Франсиско Крус с 20 точки.

На финала италианците ще срещнат тима на Хърватия, който в другия полуфинал надделя над Гърция с 66:61 точки. Боян Богданович от Бруклин вкара 20 точки за хърватския тим, а Дариш Шарич завърши с 16 точки и 8 борби. За Гърция се отличи Янис Антетокунмпо с 9 точки. Отборът на Италия не се е класирал за олимпиада, след като спечели сребърните медали в Атина 2004.

На турнира в Белград Богдан Богданович записа 21 точки и 8 борби, а Никола Йокич добави 19 точки и 8 борби за успеха на Сърбия над Чехия с 96:72 точки. Милош Теодосич реализира 14 от своите 16 точки през третата част. Томаш Саторански завърши с 14 точки, 7 борби и 7 асистенции за Чехия, а Ян Весели вкара 12 точки.

Сръбските баскетболисти ще играят на финала срещу Пуерто Рико по-късно днес. Пуерто Рико надделя над Латвия със 77:70 точки, след като Джон Холанд вкара 15 точки, а Карлос Аройо добави 14 точки. За Латвия Янис Тима наниза 16 точки. Победителите от трите квалификационни турнира печелят квоти за Рио. На полуифналите в Манила днес ще играят Франция срещу Турция и Канада срещу Нова Зеландия.