България с 8-а поредна загуба в Световната лига (ВИДЕО)

Волейболистите от националния отбор на България допуснаха 8-а поредна загуба в Световната лига. Момчетата на селекционера Пламен Константинов паднаха от олимпийския шампион Русия с 0:3 (20:25, 14:25, 18:25) във втората си среща от турнира в Група Н от първа дивизия, игран тази нощ пред около 4000 зрители в зала "Конвеншън Сентър Арена" в спортния комплекс "Кей Бейли Хътчинсън" в Далас (САЩ).

Така българите останаха на предпоследното 11-о място във временното общо класиране на цялата дивизия без победа и без спечелена точка до момента, като единствено по-доброто им геймово съотношение ги нарежда пред последния отбор в таблицата Австралия. В последния си мач на турнира в Група Н България ще излезе именно срещу "кенгурата" в директен сблъсък за оставане в елита на Лигата. Русия пък продължава да е на 6-о място в класирането с 5 победи, 3 загуби и 15 точки, но почти без шансове за класиране на финалите в полския град Краков. В последната си среща "Сборная" ще играе срещу домакините от САЩ. Мачовете САЩ - Русия и България - Австралия са тази вечер (3 юли) съответно от 20,40 и 23,00 часа българско време.

Пламен Константинов заложи на пълно различна стартова шестица в сравнение с мача срещу САЩ вчера, като целта е да запази основните играчи за решаващия сблъсък с Австралия. От друга страна колегата му Владимир Алекно също направи няколко промени в състава си от двубоя им срещу "кенгурата" вчера.

Първият гейм на срещата започна напълно равностойно до 6:6, след което "трикольорите" дръпнаха с 8:6 след атака на Бранимир Грозданов и грешка на "Сборная". Последва контра блок-аут на Тодор Скримов и 9:6. Разликата нарасна до 15:11 след страхотен блок на Бранимир Грозданов и 16:12 след мощна атака на Скримов. Постепенно руснаците успяха да изравнят при 18:18 след сервис в аут на Скримов, грешка на Алекс Грозданов и контра на Егор Клюка. Въпреки тайм-аута за Пламен Константинов, олимпийските шампиони дръпнаха с 20:18 след нова атака на Клюка и контра от втора линия на Виктор Полетаев. Резултатът стана 23:19 след грешка на Бранимир Грозданов, след което Русия спокойно взе гейма с 25:20 след пускане на Александър Волков.

В началото на втората част Русия поведе с 4:1 след атака и ас на опитния ветеран Сергей Тетюхин и грешка на Алекс Грозданов. Преднината на "Сборная" леко нарасна до 8:4 след ас на разпределителя Сергей Гранкин. Въпреки усилията на българите, предимство на Русия се запази и даже набъбна до 14:8 след аут на Бранимир Грозданов и ас на Тетюхин. Техническото прекъсване пък дойде при 16:9 за руснаците след две атаки в аут на Бранимир Грозданов и Красимир Георгиев. Резултатът стана 18:9 след блокада на Гранкин. Русия увеличи разликата до 23:12 след нова атака на Тетюхин и ас на Александър Волков, след което затвори гейма с разгромното 25:14 след нова грешка на Алекс Грозданов.

Третият гейм тръгна равностойно до 4:4, след което руснаците дръпнаха със 7:4 след атака на Дмитрий Мусерский, който започна като титуляр частта, контра на Виктор Полетаев и грешка при мрежата на България. Последваха две грешки на "Сборная" и контра на Бранимир Грозданов и 7:7. Все пак техническата пауза дойде при 8:7 за Русия след сервис в аут на Бранимир Грозданов. Разликата леко нарасна до 10:8 след нова контра на Полетаев. Преднината на руския тим стана 13:10 след единична блокада на Мусерский. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:14 за олимпийските шампиони след нова грешка от сервис на Бранимир Грозданов. Русия увеличи предимството си до 22:17 след серия от силни сервиси на Андрей Ащев, след което без проблеми спечели гейма с 25:18 след грешка на Бранимир Грозданов, а с това и мача с 3:0.

Тодор Скримов (60% ефективност в атака) и Бранимир Грозданов (1 блок и 28% ефективност в атака) станаха най-резултатни за България с по едва 9 точки. За "Сборная" Виктор Полетаев (53% ефективност в атака) и Егор Клюка (2 блока, 50% ефективност в атака), който игра само в първите два гейма, завършиха с 10 и 9 точки за победата.

БЪЛГАРИЯ - РУСИЯ 0:3 (20:25, 14:25, 18:25)
БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов 1, Бранимир Грозданов 9, Методи Ананиев 8, Тодор Скримов 9, Алекс Грозданов 2, Красимир Георгиев 4 - Владислав Иванов-либеро (Розалин Пенчев, Любомир Агонцев, Мартин Божилов-либеро)
Старши-треньор: Пламен Константинов
РУСИЯ: Сергей Гранкин 3, Егор Клюка 9, Сергей Тетюхин 7, Виктор Полетаев 10, Александър Волков 7, Артьом Волвич 4 - Алексей Вербов-либеро (Дмитрий Мусерский 6, Дмитрий Волков 4, Андрей Ащев 2, Лукаш Дивис 2, Артьом Ермаков-либеро)
Старши-треньор: Владимир Алекно.