България остана без медал от Европейската лига

Волейболистите от националния отбор на България, водени от треньора Мирослав Живков, останаха без медал от Европейската лига пред родна публика. След драматично загубения вчера полуфинал от Естония с 2:3, днес "трикольорите" паднаха от Австрия с 0:3 (23:25, 21:25, 23:25) в мача за 3-о място от финалната четворка на турнира, игран пред около едва 1000 зрители в зала "Конгресна" на ДКС във Варна.

Така България остана без медал и завърши на 4-о място в крайното класиране. Австрия пък спечели бронзовите медали. По-късно тази вечер е големият финал на турнира между Естония и Македония. Победителят ще спечели и правото да играе в Световната лига през 2017 година.

Първият гейм на срещата започна равностойно до 5:5, след което българите поведоха със 7:5 след отлична изява при мрежата и ас на разпределителя Добромир Димитров и с 8:6 след сервис в аут на Антон Менер. Последва равенство при 9:9 след успешна атака на Александър Бергер и грешка на Николай Къртев. Равностойната игра продължи до второто техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за Австрия - 16:15 след атака през центъра на Паул Бухегер. Двата тима продължиха равностойно до 19:19, след което "трикольорите" дръпнаха с 21:19 след страхотен блок на капитана Велизар Чернокожев и технично пускане на Мартин Атанасов. Австрийците успяха да стигнат до 22:22 след силен ас на Бергер и блокада на Петер Волфарщетер. В крайна сметка Австрия измъкна гейма с 25:23 след атака в аут на влезлия като резерва за България Трифон Лапков и ас на резервата за Австрия Давид Михел.

Втората част също тръгна равностойно до 5:5, след което Австрия поведе със 7:5 след два силни аса на Томас Цас и с 8:6 след атака на Антон Менен. Последваха атака на Велизар Чернокожев и аут на Александър Бергер и 8:8. Равенството между двата тима се запази до 12:12, след което Австрия отново дръпна с 14:12 след блок на Паул Бухегер и контра на Цас. Въпреки тайм-аута за Миро Живков и България, разликата нарасна до 16:13 след контра на Антон Менен. Преднината на австрийците продължи да расте до 18:13 след нова контра на Менен. Междувременно в игра за България се появи Жани Желязков на мястото на капитана Велизар Чернокожев. Резултатът стана 21:14 след ас на влезлия отново за начален удар за Австрия Давид Михел и аут на Желязков. Постепенно "трикольорите" намалиха до 22:19 след няколко грешки на Австрия. Все пак австрийците спокойно затвориха гейма в своя полза при 25:21 след нова контра на Цас и поведоха с 2:0.

Третият гейм стартира по-добре за австрийците, които поведоха с 4:2 след атака на Александър Бергер и аут на започналия като титуляр частта за България Иван Латунов. Разликата нарасна до 6:3 след ас на Бергер. Въпреки тайм-аута за Миро Живков, Австрия продължи да води до 8:5 след силна атака на Томас Цас. Независимо от усилията на "трикольорите", разликата се запази до 13:10 след нов ас на Бергер. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:12 за Австрия. Преднината на австрийския тим стана 19:13 след нова атака на Бергер и отлична изява при мрежата на разпределителя Максимилиан Талер. Австрия запази предимството си до 22:17 след поредна успешна атака на Цас. Последваха силни минути за Трифон Лапков в атака и стопяване на разликата до 24:23. В крайна сметка Австрия спечели гейма с 25:23 след атака в аут на Лапков, а с това мача с 3:0 и бронзовите медали.

Светослав Гоцев (2 блока и 55% ефективност в атака) и Трифон Лапков (1 блок, 1 ас, 50% ефективност в атака и 50% перфектно посрещане) бяха най-резултатни за българския тим с по едва 8 точки. За отбора на Австрия Томас Цас (1 блок, 2 аса и 31% ефективност в атака) и Александър Бергер (4 аса, 32% ефективност в атака и 50% ефективност в атака) реализираха 14 и 13 точки за победата.

БЪЛГАРИЯ - АВСТРИЯ 0:3 (23:25, 21:25, 23:25)
БЪЛГАРИЯ: Добромир Димитров 6, Велизар Чернокожев 4, Мартин Атанасов 6, Златан Йорданов 3, Светослав Гоцев 8, Николай Къртев 5 - Добромир Иванов-либеро (Трифон Лапков 8, Златко Кьосев, Жани Желязков 7, Иван Латунов 2, Петър Каракашев-либеро)
Старши-треньор: Мирослав Живков
АВСТРИЯ: Петер Волфарщетер 5, Антон Менер 10, Александър Туш 2, Томас Цас 14, Александер Бергер 13, Паул Бухегер 5 - Флориан Рингзайс-либеро (Максимилиан Талер 4, Давид Михел 2, Николай Грабмюлер, Филип Кройс-либеро)
Старши-треньор: Михаел Варм.