Кристиано стъпка много рекорди и затвори много усти, Португалия напред без победа (видео)

Отборите на Унгария и Португалия завършиха 3:3 в последен мач от група F, игран в Лион. "Маджарите" се класираха на първо място в групата и ще играят срещу втория от групата на Италия. Португалците отиват напред като трети в групата. "Мореплавателите" имат три точки, колкото и тимовете на Албания и Турция, но головата разлика на иберийците е по-добра и те ще бъдат сред четирите най-добри трети отбора. Интересното е, че победният гол за Исландия прати Португалия срещу Хърватия на 1/8-финалите. Без него тимът на Фернандо Сантош щеше да отиде в далеч по-трудния поток и щеше да срещне Англия на 1/8-финалите.

Кристиано Роналдо беше големият герой днес в Лион: реализира две попадения (50 и 62), като първото беше истински шедьовър. Роналдо стана футболистът с най-много мачове на еврофиналите, а днес се изкачи на върха и като играча с най-голям сбор от голове и асистенции (8+4). CR7 вкара на четвърто Европейско първенство и постави рекорд и по този показател. Балаш Джуджак също се отчете с два гола, а останалите попадения бяха дело на Нани и Золтан Гера.

Кристиано Роналдо и Нани поведоха атаката на "мореплавателите" в търсене на първа победа. "Маджарите" бяха подредени в схема 4-2-3-1 с централен нападател Адам Салай.

Срещата започна с поредица от корнери, като до 30-ата минута вече имаше шест пред вратата на Габор Кирали и два пред тази на Руи Патрисио. Първата добра възможност се откри пред Адам Салай в седмата минута, но той спечели само корнер след центрирането отляво. Кристиано Роналдо на няколко пъти опита да шутира от всевъзможни позиции от фал - без успех.

В 19-ата минута "маджарите" стигнаха до попадение, възползвайки от отбита топка. Золтан Гера овладя на гърди пред дъгата и с мощен шут намери левия долен ъгъл на Патрисио, вкарвайки много красив гол. В 29-ата минута Роналдо отправи много опасен шут от фал от около 30 метра - Кирали изби в корнер.

В 34-ата номер 7 реши отново да стреля от пряк свободен удар, макар че топката беше по-удобна за центриране. Кълбото прелетя покрай близката сглобка. В 40-ата Пепе се намеси с крак преди Салай в наказателното поле. В 42-ата ибрийците успяха да изравнят. Роналдо се отличи с брилянтен извеждащ пас, а Нани нанесе мигновен и безпощаден удар към непокрития близкък ъгъл - 1:1.

Второто полувреме беше от лудо по-лудо. В 47-ата минута Джуджак изведе унгарците напред след изпълнение от пряк свободен удар. Топката рикошира в стената и залъга Патрисио - 2:1. В 50-ата Кристиано отбеляза един от великите голове на еврофинали, след като много атрактивно насочи с пета по диагонала, хващайки топката на ждроб - 2:2.

В 55-ата отново Джуджак беше щастливец да реализира с рикошет. Капитанът на "маджарите" стреля, топката се отби отчетливо в крака на Нани и влетя неспасяемо в далечния ъгъл. Роналдо отново излезе на сцената в 62-ата минута, разписвайки се с глава за 3:3. В 64-ата Салай разтресе близката греда, като Патрисио нямаше как да реагира на мощния удар. До края на срещата динамиката поспадна. Португалия търсеше гол, а съперникът играеше по-затворено.

Мачът завърши, а само секунди по-късно Исландия победи Австрия и измести Португалия от второто място. Така Исландия ще играе срещу Англия на 1/8-финалите, а Португалия - срещу Хърватия. Момчетата на Фернандо Сантош имат възможността да играят в по-лесния поток, като може би най-трудният им мач до евентуален финал е именно на 1/8-финала срещу "шахматистите".

Унгария: Кирали; Ланг, Гузмич, Юхаш, Корхут; Гера (51 - Бесе), Пинтер; Джуджак, Елек, Ловренчич (83 - Щийбер); Салай (71)
Португалия: Патрисио; Виериня, Пепе, Карвальо, Елизеу; Андре Гомеш (61 - Куарешма), Вилиам Карвальо, Моутиньо (46 - Ренато Санчес), Жоао Марио; Кристиано, Нани (81 - Данило)