Турция би шута на Чехия от Евро 2016

Турция победи с 2:0 на Чехия в последния си мач от група D в Ланс и запази шансове да продължи напред. Южните ни съседи отбелязаха по веднъж във всяко от полувремената. Бурак Йълмаз откри в 10-ата минута, като засече във вратата на Чех центриране отдясно на 18-годишния Емре Мор, който за първи път попадна сред титулярите. В 65-ата Туфан удвои аванса на Турция, възползвайки се от грешка в чешката защита. Дали Турция ще продължи напред ще стане ясно в сряда след изиграването на срещите от групи Е и F.

Двубоят в Ланс започна със силен натиск на Чехия, но турската отбрана се справи с положението, а отборът на Фатих Терим показа на какво ще разчита в този мач - далечните извеждащи подавания зад защитата и бързите контри. Именно така се стигна до 10-ата минута на мача, когато капитанът Арда Туран намери 18-годишния Емре Мор отдясно. Младокът напредна и успя да пусне топката към наказателното поле, където отблизо Бурак Йълмаз не сгреши и откри.

Чехите не се разколебаха и продължиха да тормозят турската отбрана. В 16-ата минута късметът покри южните ни съседи, след като удар на Сивок с глава срещна напречната греда. Двата тима си размениха по едно положение, а в 26-ата минута Волкан Шен едва не удвои резултата, но топката прелетя близо до вратата.

Чехите продължиха систематично да изпълняват  плана си и да атакуват наказателното поле на Турция с постоянни центрирания. Това даваше възможност на вратаря Бабаджан да печели време, като падаше при всяко съприкосновение с чешки играч. Играта загрубя в тези минути и преди почивката реферът показа три жълти картона - на Кьойбашъ, Плашил и Павелка.

Турците тръгнаха силно през второто полувреме, като търсеха агресивно втори гол, с който да решат мача.  В 51-ата минута играта беше спряна, тъй като Гьокхан Гьонул получи кървяща рана след сблъсък с чешки футболист при едно центриране пред Бабаджан. Играчът беше изведен и получи медицинска помощ, а двубоят продължи. В 58-ата минута младокът Мор събра очите на чешката отбрана след самостоятелен рейд, завършил със силен, но неточен удар към вратата. В 65-ата обаче защитниците пред Чех бяха матирани. Топката не беше добре изчистена след центриране на Инан, попадна у Озан Туфан, който с безмилостен удар удвои.

Вторият получен гол пречупи чехите. Те започнаха да грешат повече, а турците заиграха освободено в търсене на по-изразителен успех. В 83-ата минута Олджай Шахан беше близо до гол, след като се пребори за топката при едно разбъркване пред Чех, но прати топката встрани. До края на мача не се стигна до нищо интересно, а двамата треньори се възползваха от правото си на смени. Така Турция спечели първите си 3 точки на Евро 2016 и зае трето място в крайното класиране в групата си, докато Чехия остана с 1 на дъното. На върха финишира Хърватия със 7, следвана от Испания с 6.

Чехия - Турция 0:2
0:1 - Йълмаз (10)
0:2 - Туфан (65)

ЧЕХИЯ: Чех, Кадербарек, Сивок, Хубник, Селасие, Дарида, Павелка, Пудил, Доцкал, Крейчи, Нецид

ТУРЦИЯ: Бабаджан, Балта, Гьонул, Инан, Туран, Кьойбашъ, Топал, Туфан, Йълмаз, Шен, Мор.