Хърватия прати Испания в "потока на смъртта" (видео)

Отборът на Хърватия обърна за 2:1 Испания в битка от група D на Европейското първенство, играна в Бордо. Тази победа изкачи "шахматистите" до първото място в групата и позволи на хърватите да имат далеч по-лесен поток до евентуален финал. Европейският крал пък ще трябва да мине по много по-трънлив път, за да защити короната си. Първият съперник на 1/8-финала ще е Италия, а в "потока на смъртта" ще бъдат още Франция, Германия и Англия.

Висенте дел Боске заложи на същите 11 в трети пореден мач. Давид Силва, Алваро Мората и Нолито оперираха в предни позиции. Жерард Пике и Серхио Рамос изградиха центъра на защитата. Анте Чачич заложи на Никола Калинич в нападение при отсъствието на Марио Манджукич. В състава на хърватите имаше пет промени с важното отсъствие на Лука Модрич.

Момчетата в синьо нагледно започнаха по-добре мача и упражниха натиск. В шестата минута Серхио Рамос не изчисти достатъчно добре и Дарио Сърна получи шанс за удар - топката тупна преди шута и защитникът я прати прекалено високо. Иберийците успяха да вкарат с първата си добра акция. Давид Силва добави магия към нападението със страхотен извеждащ пас към Сеск Фабрегас. Играчът на Челси подари топката на Мората, който от метър реализира - 1:0 за Ла Роха.

"Шахматистите" продължиха да играят агресивно в нападение и да затрудняват защитата на опонента. В 12-ата минута Калинич получи огромно пространство за шут, ала Давид де Хеа изби след мощния изстрел от 20 метра. В 14-ата стражът на еврошампиона показа колебание, което не беше наказано за много мъничко. Де Хеа получи топката от свой съотборник, забави се и допусна да му бъде отнета. Иван Ракитич прехвърли вратаря, но нямаше късмет, след като топката първо се удари в напречната греда, а после и в страничната. Жерард Пике беше безпомощен на голлинията, а технологията показа, че топката не е преминала с целия си обем.

Испанците умело се справяха с пресата на хърватите и на свой ред организираха опасни атаки, ръководени основно от Давид Силва. В 23-ата канарският техничар шутира от 22 метра покрай Мората - Субашич се справи, макар с колебание. В 28-ата Нолито беше забравен на дъгата, получи подаване от Сеск, но след удара топката се отклони и излезе в корнер.

В 39-ата Сърна центрира отдясно, Иван Перишич надскочи Хуанфран, но не можа да насочи добре с глава. Пет минути по-късно Мората изпусна кристален шанс за втори гол. Фабрегас много хитро изведе номер 7 сам срещу вратаря, но завърналият се в Реал Мадрид нападател подцени топката и не я овладя добре. Само минута по-късно старото футболно правило се потвърди и балканският тим изравни. Перишич центрира отляво, Рамос изпусна Калинич и той атрактивно насочи от въздуха в близкия ъгъл на Де Хеа - 1:1. Марко Рог свърши много работа през първата част, често изолирайки Андрес Иниеста от играта.

Втората част започна с шут на Хуанфран в 48-ата минута. Десният бек беше непокрит на ръба на наказателното, но мигновеният му удар беше много неточен. В 57-ата хърватите получиха чудесна възможност в иберийското наказателно поле. Де Хеа не изби надалеч, но след това блокира Йедвай. Топката отскочи и стигна до Пяца, който стреля със задна ножица - покрай близката греда.

Висенте дел Боске реши да овладее центъра, пускайки в игра Бруно Сориано за сметка на крилото Нолито. Испанците търсеха продължително разиграване, докато "шахматистите" дебнеха за своя шанс на контрадействия. В 64-ата Пяца технично смени посоката в наказателното поле и поиска дузпа. Главният рефер по-скоро правилно не посочи бялата точка.

В 70-ата реферът посочи бялата точка за спорно нарушение на Върсалко срещу Давид Силва. Хърватите побесняха заради положението шест минути по-рано. Дарио Сърна подшушна нещо в ухото на вратаря Субашич. Серхио Рамос стреля в центъра на вратата, а стражът, който излезе поне два метра при изпълнението, успя да спаси. Главният рефер не посмя да върне изпълнението.

След изпуснатата дузпа испанците продължиха да атакуват продължително. В 86-ата Адурис беше блокиран на ръба на наказателното поле. Последва остра контра на хърватите, Перишич се отскубна по лявото крило и стреля към близкия ъгъл. Пике може би лекичко докосна топката при шпагата и това заблуди Давид де Хеа, който не можа да избие с крак - 2:1 за Хърватия. В последния дъх на мач Силва се освободи в наказателното поле, ала не преодоля вратаря.

Така ще има повторение на последния еврофинал между Испания и Италия още на 1/8-финалната фаза. Хърватите надвиха именития си противник за първи път от повече от 20 години и нанесоха първо поражение на еврофинали от 14 двубоя.

Хърватия: Субашич; Сърна, Чорлука, Йедвай, Върсалко; Рог (82 - Ковачич), Бадел; Перишич, Ракитич, Пяца (90 - Чоп); Калинич (90 - Крамарич)
Испания: Де Хеа; Хуанфран, Пике, Рамос, Алба; Фабрегас (84 - Тиаго), Бускетс, Иниеста; Силва, Мората (67 - Адурис), Нолито (60 - Бруно)