Албания пренаписа историята си, отстранявайки румънците (видео)

Отборът на Албания постигна първа голяма победа при дебютното си участие на Европейско първенство. Албанците надвиха с 1:0 Румъния в последен мач от група "А", игран в Лион. Армандо Садику реализира ценното попадение в 43-ата минута, с което момчетата на Джани де Биази изместиха румънците от третото място и имат шансове дори за класиране на 1/8-финал. Възможностите на албанците за класиране напред не са големи предвид скромния актив от 3 точки и головата разлика 1:3. Навярно те ще останат след двата най-слаби трети отбори в групите.

Играчът на Лудогорец Андрей Препелица попадна в халфовата линия на румънците. Клаудио Кешеру беше оставен на пейката за сметка на Денис Алибек. Албанците действаха с трима атакуващи футболисти: Анди Лила, Армандо Садику и Ермир Леняни.

Срещата започна с натиск на румънците. Момчетата на Ангел Йорданеску подходиха със самочувствие и по-често нападаха своя съперник. Хобан шутира опасно от 20 метра в петата минута, вратарят действа колебливо, но нямаше съперник наблизо. В шестата Баша получи жълт картон за остро влизане с бутони в рамото на Хобан. В 13-ата минута Алибек отправи интересен фалцов изстрел от 22 метра с идеята да прехвърли вратаря, ала топката не намери очертанията.

Постепенно албанците също започнаха да застрашават вратата на Татарушану. В 23-ата Леляни направи огромен пропуск, получавайки сам на втората греда. Впоследствие се оказа, че има засада. В 35-ата Мемушай навлезе в наказателното поле и шутира под ъгъл - вратарят се справи и изби в корнер. При ъгловия удар Баша беше оставен сам на дузпата, ала стреля безобразно над гредата. В 43-ата минута албанците вкараха исторически първи гол на голям футболен форум. Садику беше изпуснат на втората греда, вратарят излезе неразчетено и последва елегантно насочване с глава към далечния ъгъл - 1:0 за Албания.

Първата възможност след почивката се откри за албанците. В 47-ата минута Маврай стреля с глава след корнер - прекалено високо. В 50-ата дебютантите организираха мощна контра, ала Садику сбърка финта срещу Кирикеш. Румънците овладяха топката и търсеха пролуки в отбраната на своя противник. Резервата Габриел Торже освежи атаката на северните ни съседи, но без особена ефективност.

В 69-ата Торже опита изстрел от 18 метра, ала шутира покрай лявата греда. В 72-ата страничният рефер сбърка, вдигайки флага, и провали великолепна акция на румънците по дясното крило. В 76-ата друга резерва Флорин Андоне опита да размести вратата с безпощаден шут, след който напречната греда здраво се разтърси. Нападателят на Кордоба стреля от 15 метра, а вратарят не реагира. Това остана и най-чистото положение до края на двубоя.

Така Албания записа едва третата си победа от 17 мача срещу Румъния, но го направи в най-важния момент. Румънците приключват участието си на еврофиналите, докато албанците ще се надяват на добро за тях развитие в останалите пет групи.

Румъния: Татарушану; Сапунару, Григоре, Кирикеш, Мател; Хобан, Препелица (46 - Санмартеан); Попа (68 - Андоне), Станчу, Станку; Алибек (57 - Торже)

Албания: Бериша; Хюсай, Айети, Маврай, Аголи; Абраши, Баша (83), Мемушай; Лила, Садику (59 - Балай), Леняни (77 - Роши)