Франция постигна целта си със стратегическо равенство (видео)

Франция уцели три греди, но не успя да победи Швейцария в последния си мач от група "А" на Евро 2016. Дори и нулевото равенството обаче беше достатъчно на "петлите" да финишират на първо място в крайното класиране. Равенството беше изгодно и за швейцарците, които останаха втори в групата и също продължават на осминафиналите. В другия мач Албания постигна историческа победа срещу Румъния с 1:0 и ще се надява да се класира за следващата фаза като един от най-добрите 4 трети отбора, а северните ни съседи напускат първенството.

Франция изигра силно първо полувреме в Лил и доста по-предпазливо второ. Отборът на Дидие Дешан обаче отново не допусна гол, макар защитата да се смята за най-слабото звено на тима. В края на мача "петлите" извадиха и късмет, че съдията Дамир Скомина не отсъди чиста дузпа за "кръстоносците".

Швейцария все още няма успех в официален мач срещу "петлите", а всичките 12 победи от 37 срещи помежду им са постигнати в контроли.

Треньорът Дидие Дешан направи някои промени в тима. На върха на атаката игра Андре-Пиер Жиняк на мястото на Оливие Жиру. Муса Сисоко и Йоан Кабай също получиха шанс за изява. Пол Погба и Антоан Гризман, които влязоха като резерви в предишната среща, се завърнаха сред титулярите, а почивка получи Димитри Пайе, който влезе през втората част.

За "кръстоносците" атаката водеше Брийл Емболо вместо Харис Сеферович, който се отличи с много пропуски в първите два мача.

Двубоят в Лил беше под номер 50 в кариерата на френския селекционер  Дешан.

Мачът стартира с очакван натиск на домакините и два ранни корнера, но те не доведоха до опасности за вратата на Ян Зомер. Швейцарците бързо се окопитаха и в 8-ата минута бяха много близо до гола. След корнер, изпълнен от Шакири, настана голямо разбъркване в наказателното поле на Франция, но падналият Йоан Джуру не успя да отклони топката във вратата. Малко след това Жиняк подаде на Погба и той нанесе силен удар, но Зомер изби в корнер.

Погба продължи да е най-голямата заплаха за Зомер и в 17-ата минута вратарят на Швейцария беше безпомощен след мощния удар на звездата на Ювентус, но топката срещна напречната греда. Веднага след тази ситуация шанс се откри и пред Жиняк, ала неговият изстрел беше отклонен от противников защитник.

Швейцарците не пропускаха всяка възможност за опасна контра и при една от тях Амир Мехмеди опита да изненада Лорис, но ударът му мина над вратата. В 29-ата минута Блерим Джемайли проби на скорост, но Лоран Косиелни спря устрема му.

В края на полувремето темпото на игра поспадна, а французите така и не съумяха да преодолеят Ян Зомер.

След почивката Швейцария започна по-силно, но иначе колебливата френска защита се справи с набезите на Емболо и Шакири. В 53-ата минута Жиняк стреля, но без да създаде проблеми на Зомер, а после стражът на "кръстоносците" демонстрира и изби в корнер мощен удар на Гризман.

След час игра на терена се появи и новият любимец на френските фенове Димитри Пайе. Той замени Кингсли Коман и веднага внесе острота в действията на "петлите" в офанзивен план. В 71-ата минута Жиняк и Гризман не се разбраха, а ситуацията изглеждаше много изгодна. Малко след това Сисоко подаде на Пайе, който с красив удар от въздуха уцели гредата. По този начин футболистът на Уест Хем пропусна да се разпише и в третия мач на Франция на еврофиналите, след като вече го стори срещу Румъния и Албания.

Отборът на Дешан продължи да атакува, но внимаваше и да не допусне гол, който евентуално да го лиши от първото място в групата. Швейцарците видимо бяха доволни от равенството и селекционерът Владимир Петкович смени звездата Шакири с дефанзивния халф Желсон Фернандес. Последната добра възможност за домакините имаше Пайе в 88-ата минута. Той изпълни пряк свободен удар от любимата си позиция, но прати топката в стената и по-точно в съотборника си Сисоко.

В добавеното време настронието по трибуните можеше да бъде развалено, но реферът Дамир Скомина не посмя да отсъди дузпа за Швейцария, а такава имаше, защото Бакари Саня откровено задържа Джемайли в наказателното поле.

На осминафиналите Франция ще се изправи срещу втория от група "С", в която са Германия, Северна Ирландия, Полша и Украйна.

ШВЕЙЦАРИЯ - ФРАНЦИЯ 0:0

Швейцария: Зомер, Лихтщайнер, Джуру, Шер, Родригес, Джака, Джемайли, Бехрами, Мехмеди (86 - Ланг), Шакири (79 - Фернандес), Емболо (74 - Сеферович)
Франция: Лорис, Саня, Рами, Косиелни, Евра, Кабай, Сисоко, Погба, Гризман (77 - Матюиди), Коман (63 - Пайе), Жиняк