Португалия се препъна и срещу Австрия, Роналдо пропусна дузпа (видео + галерия)

Португалия и Австрия завършиха 0:0 в последния от програмата за деня мач от втория кръг на груповата фаза на Евро 2016. Това беше второ реми за Кристиано Роналдо и компания във Франция, след като в първия си мач завършиха 1:1 със сензацията Исландия. Австрийците пък паднаха с 0:2 от Унгария. Капитанът на Португалия Кристиано Роналдо изигра рекорден 128-и мач с националната фланелка, но не успя да се поздрави с гол. Четвърт час преди края той пропусна отсъдена за нарушение срещу него дузпа и продължава да търси първото си попадение на това европейско първенство. Съдбата на Португалия виси на косъм преди последните мачове в групата, когато лидерът (!) Унгария играе с Португалия, а Австрия се изправя срещу Исландия.

Двубоят на "Парк де Пренс" оправдава очакванията. Португалия беше по-активният отбор през първото полувреме, докато австрийците дебнеха за своя шанс на контраатака. Първата възможност за гол беше за тима на Австрия дойде още в третата минута, когато Мартин Харник не успя да се разпише с глава след добро центриране отдясно.

Постепенно иберийците взеха инициативата и създадоха редица ситуации пред вратата на Роберт Алмер. С пропуски в тези минути се отчетоха Нани и Роналдо, който излезе в своя рекорден мач №128 с екипа на Португалия. В 22-ата минута именно той не успя да отбележи от около 4-5 метра, а седем минути по-късно удар на Нани срещна гредата. В 39-ата минута Пепе фаулира нахлуващия в наказателното поле Дейвид Алаба, а австрийците получиха право да изпълнят статичен удар близо до вратата. Изпълнението на Алаба беше чудесно, като отправи удар към далечната греда, но Виейриня успя да изчисти топката пред погледа на връхлитащия австрийски футболист и отрази опасността.

Началото на втората част започна с чудесен шанс за Австрия. Щефан Илзанкер стреля силно в долния ляв ъгъл на Патрисио, но вратарят се намеси отлично с първата си сериозна намеса в този мач. Сценарият от първото полувреме се повтори. Австрийците постепенно се отдръпнаха в своята половина, а топката отново премина във владения на съперика им.

В 55-ата минута Кристиано Роналдо отправи великолепен удар в долния десен ъгъл на вратата на Алмер, но вратарят се справи. Сами минута по-късно португалецът отново застраши вратата на австрийците с удар с глава след корнер. В 61-ата Алмер взе топката буквално от главата на Роналдо, който дебнеше пред вратата след центриране отдясно.

Около четвърт час преди края Роналдо нахлу с топката в наказателното поле и беше повален от Хинтерегер. Без колебание реферът отсъди дузпа за задържането му. С изпълнението се нагърби Кристиано Роналдо, който обаче уцели лявата страничната греда. Малко по-късно португалецът прати топката в мрежата с глава, но попадението не беше зачетено поради засада. Разочарованието беше твърде голямо за португалците, които не успяха да сътворят нищо интересно до края и така постигнаха второ равенство на европейското. Роналдо пък няма да запомни с нищо рекордния си мач с екипа на Португалия, който беше и негов 16-и на европейски първенства.

Португалия - Австрия 0:0

ПОРТУГАЛИЯ: Руи Патрисио, Виейрина, Пепе, Рикардо Карвальо, Рафаел Герейро, Рикардо Куарешма (71-Марио), Вилиам Карвальо, Жоао Моутиньо, Андре Гомеш (83-Едер), Кристиано Роналдо, Нани (89-Силва).

АВСТРИЯ: Роберт Алмер, Флориан Клайн, Себастиан Прьодъл, Мартин Хинтерегер, Кристиан Фукс, Юлиан Баумгартлингер, Щефан Илсанкер (86-Вимер), Дейвид Алаба (64-Шльопф), Мартин Харник, Марко Арнаутович, Марсел Забицер (85-Хинтерзеер).

Жълти картони: Фукс, Харник, Хинтерегер (А), Пепе, Куарешма (П).