Късен автогол лиши сензацията Исландия от нов знаменит успех (видео)

Исландия и Унгария завършиха 1:1 във втория си мач от група "F" на Евро 2016. Гола за северняците вкара Гилфи Сигурдсон от дузпа в 39-ата минута след груба грешка на легендарния врарар на унгарците Габор Кирай, но автогол на Биркир Саеварсон в 88-ата минута подели точките. По този начин и двата състава запазиха шансовете си да продължат във фазата на директните елиминации, след като на старта "маджарите" изненадаха Австрия и се наложиха с 2:0, а исландците сензационно измъкнаха равенство 1:1 от фаворита Португалия.

Двубоят днес се игра на "Стад Велодром" в Марсилия. За исландците започнаха същите 11, които излязоха срещу Португалия. Атаката се водеше от Колбейн Сигторсон и Йон Бьодварсон, а по фланговете действаха Йохан Гудмундсон и Биркир Бярнасон.

В състава на Унгария имаше три промени. Вместо контузения десен бек Атила Фиола се появи ветеранът Роланд Юхаш, който зае място в центъра на защитата. Томаш Пришкин бе титуляр за сметка на автора на първия гол срещу Австрия Адам Салай, а Кристиан Немет бе оставен от селекционера Бернд Щорк на пейката, като вместо него започна Золтан Щибер.

Унгарците бха в серия от 5 поредни победи срещу днешния си съперник. За последно тимовете се срещнаха в контрола през 2011 година и Унгария спечели с 4:0, а един от головете отбеляза Балаш Джуджак.

Началото на двубоя беше предпазливо, но постепенно исландците започнаха да използват ръстовото си превъзходство и да тормозят с центрирания защитата пред Габор Кирай. При едно от тях в 9-ата минута Йон Бьодварсон се озова непокрит на няколко метра от вратата, но ударът му с глава премина над напречната греда.

Унгария на свой ред взе инициативата след плахите първи минути и опита няколко атаки по крилата. Много активен беше Джуджак, а след негов пробив Томаш Пришкин пропусна да открие резултата. Самият Джуджак също опита да изненада стража на скандинавците Ханес Халдорсон, но ударът му беше блокиран.

В средата на полувремето исландците бяха принудени основно да се бранят, но голови ситуации пред вратата им липсваха. В 31-ата минута Гудмундсон се пребори с Кадар в наказателното поле, но последвалият изстрел беше твърде слаб и Кирай изби с крак. "Маджарите" отговориха с хубава комбинация и извеждащ пас към Джуджак, но Рагнар Сигурдсон спаси тима си с прецизен шпагат. След изпълнението на корнера Клайнхайслер опита фалцов удар, но топката мина встрани от вратата.

В 38-ата минута невероятна грешка на Кирай доведе до дузпа за Исландия. Ветеранът улови топката след едно центриране, но после я изпусна и в стремежа си да се добере до нея фаулира Арон Гунарсон. Съдията Сергей Карасьов не се поколеба да посочи бялата точка, а звездата на северняците Гилфи Сигурдсон хладнокръвно реализира дузпата. За халфа на Суонзи това беше 14-о попадение с националната фланелка, като 6 от головете му са от дузпа.

в първите минути след почивката Унгария се настани в противниковата половина, но отново го нямаше последния пас, който да изненада защитата на Исландия. В 53-ата минута Щибер падна лесно в наказателното поле и поиска дузпа, но Карасьов не се подведе.

Колкото и да атакуваха "маджарите", атаките им така и не носеха достатъчно острота. Физическата сила на исландците пък им позволяваше да печелят повечето единоборства и това допълнително изнерви състава на Бернд Щорк. В 64-ата минута настана разбъркване пред вратата на Халдорсон, но топката някак беше пратена надалеч. Малко след това Джуджак пропиля добра възможност да изравни от пряк свободен удар, стреляйки право в стената.

В 72-ата минута исландският вратар увисна след поредното центриране, но Скуласон беше на точното място и изчисти в корнер. В 75-ата минута отново Джуджак опита да вкара от фаул, но Халдорсон внимаваше. Времето си минаваше, а унгарците нямаха идея как да се доберат до гол. Щорк заложи и на Неманя Николич, който стана голмайстор на полското първенство с екипа на Легия (Варшава).

В 84-ата минута на терена се появи и живата легенда на исландския футбол Ейдур Гудьонсен. 37-годишният нападател влезе на мястото на Колбейн Сигторсон и веднага получи капитанската лента. Исландците вече предвкусваха първата си победа на еврофинали, но и този мач не направи изключение от тенденцията по терените във Франция всичко най-интересно да се случва в края на двубоите. В 88-ата минута Николич центира остро, а Саеварсон в стремежа си да изчисти си отбеляза автогол. Исландия обаче имаше своя шанс да изтръгне победата в добавеното време, когато Сигурдсон стреля от фаул на пефектна позиция, но топката срещна стената.

Унгария има 4 точки и с равенство срещу Португалия в последния мач ще си гарантира участие на осминафиналите, а Исландия трябва да победи Австрия, за да продължи напред.

ИСЛАНДИЯ - УНГАРИЯ 1:1 (1:0)