Белгия се събуди с класика (видео)

Скритият фаворит на мнозина Белгия напипа верния път и разгроми Ейре с 3:0 във втория си мач от Група "Е" на еврофиналите във Франция, с което компенсира за загубата от Италия на старта. Ромелу Лукаку (48,70) и Аксел Витсел (61) донесоха успеха с голове през второто полувреме.

Така "червените дяволи" вече имат 3 точки на сметката си, а ирландците остават само с една. След вчерашното 1:0 над Швеция "Скуадра адзура" събра 6 пункта и със сигурност ще завърши като първи в групата и на осминафиналите ще се изправи срещу втория от групата на Испания, а скандинавците също остават в борбата със своята една точка. В последния кръг на 22 юни Белгия излиза срещу "Тре Крунур", а ирландците ще търсят изненадата срещу финалиста от миналото първенство.

Селекционерът на днешните победители Марк Вилмотс остави Маруан Фелаини и Раджа Наинголан извън стартовите 11 за сметка на Яник Ферейра Караско и Муса Дембеле, които обаче в течение на двубоя получиха контузии и бяха заменени. Ирландският мениджър Мартин О'Нийл пък вкара само един нов играч в сравнение с двубоя срещу шведите.

Заради желанието и на двата отбора бързо да стигнат до гол или поне до игрово превъзходство в началото се стигна до много грешки от припряност. Първата чиста възможност дойде чак в 21-ата минута, когато Еден Азар пропусна от около 16-17 метра, шутирайки над гредата. Само секунди по-късно ирландците бяха на една крачка от попадение, но Уес Хулахан, който получи топката на дъгата пред наказателното поле, си поведе много лошо и изгуби владението в ситуация, при която пред него имаше само един защитник, който можеше да го спре.

"Червените дяволи" стигнаха до гол в 25-ата минута, който обаче правилно не беше зачетен заради засада. Кевин Де Бройне също потърси своя късмет с далечен изстрел в 29-ата минута, който не се оказа проблем за вратаря.

Двуострата игра продължи с бърза акция на "детелините", при която обаче топката не достигна до намиращия се в добра позиция Шейн Лонг. Буквално в ответната атака към ирландската врата се стигна до центриране, което се оказа високо за Ромелу Лукаку. Защитникът в бяла фланелка застана на пътя на топовен шут на Аксел Витсел в 39-ата минута.

В тези минути вече играчите на Вилмотс бяха наложили преимущество и бяха принудили съперника си да се защитава дълбоко в своята половина. Така се стигна и до 42-ата минута, когато белгийците бяха за втори път най-близо до гола, когато Тоби Алдервейрелд насочи кълбото с глава към ъгъла, но застанал до гредата футболист на Ейре изчисти.

Второто полувреме започна като по поръчка за тима в червени екипи, след като в 48-ата минута Де Бройне нахлу по дясното крило и подаде на Лукаку, който с левия крак прониза Дарън Рандълф.

Ирландците се стреснаха и се опитаха веднага да тръгнат масирано в атака, но веднага бяха обуздани, след като белгийците успокоиха топката и започнаха да си подават на близко разстояние. Все пак в 59-ата минута Роби Брейди получи топката на левия си крак в добра ситуация в наказателното поле и стреля силно, но в тялото на защитник.

Играчите на О'Нийл платиха скъпо и за този си пропуск, защото веднага след това получиха втори гол. Десният бек Тома Моние сложи топката на главата на включилия се напред Витсел, който също като Лукаку малко по-рано не даде шанс на стража на съперника - 2:0.

Още тук всичко изглеждаше решено, но интригата окончателно беше убита в 70-ата минута, когато нова атака по дясното крило, този път на Азар, завърши с подаване към оставения сам Лукаку и тъмнокожият таран не трепна и този път - 3:0.

До края не се промени нищо, като дори с влизането си Роби Кийн не успя да накара съотборниците си да тръгнат на щурм.

Днешната победа е най-изразителната в историята на белгийците на европейски първенства.

БЕЛГИЯ - ЕЙРЕ 3:0
1:0 Лукаку (48)
2:0 Витсел (61)
3:0 Лукаку (70)