Испанците се развихриха (видео)

Европейският шампион Испания показа, че е един от големите фаворити за трофея след убедителна победа с 3:0 над Турция в среща от група D на Европейското първенство, играна в Ница. Алваро Мората (34 и 48) и Нолито (37) зарадваха привържениците на Ла Роха. Иберийците бяха много по-силни и заслужено се поздравиха с втора победа от два мача, класирайки се безапелационно за 1/8-финалите.

Висенте дел Боске не направи промени в стартовия състав в сравнение с първата среща. Алваро Мората действаше като централен нападател, подкрепян от Давид Силва и Нолито. Южните ни съседи също разположиха схема 4-3-3 с офанзивно трио Хакан Чалханоолу, Бурак Йълмъз и Арда Туран.

Срещата започна двуостро и динамично. Не беше изминала и минута, когато Серхио Рамос получи жълт картон за непозволено спиране на контраатака. Алваро Мората отправи първия шут в шестата минута. Нападателят на Ювентус майсторски съхрани владението на топката и си намери пространство за изстрел. Вратарят Волкан Бабаджан изби в корнер след коварния удар. В 11-ата Жорди Алба центрира остро на първа греда, където Хакан Балта нацели гредата в опит да изчисти.

При последвалия корнер героят от първата среща на "червените" Жерард Пике се пребори за високата топка, но я заби в земята и тя мина над гредата. Андрес Иниеста опита далечен изстрел в 15-ата минута - опитът му беше блокиран. В 21-ата Арда Туран се устреми остро по левия фланг, получи се много добра контра, но последният пас трябваше да бъде вдясно, а не към Бурак Йълмъз, който остана в положение на засада.

В 24-ата и 27-ата минути Чалханоолу отправи два удара, като вторият беше от 29-метров фал. И в двата случая топката не намери целта. В 29-ата минута Нолито намери пробойна в защитата и опита красив фалцов шут от 19 метра, ала топката размина гредата и напусна очертанията на терена. В 32-ата Хуанфран достави чудесна ниска топка на дузпата, но Нолито не съумя да стреля добре с човек на гърба.

В 34-ата Нолито центрира в наказателното поле, а Мората насочи превъзходно с глава към далечния горен ъгъл - 1:0. Само три минути по-късно испанците удариха втори шамар на своя опонент. Мехмет Топал на практика свали с глава топката в крака на Нолито, който от осем метра насочи в десния долен ъгъл на Бабаджан - 2:0. До края на полувремето атаките и към двете врати имаха скорост, като Пике дори се озова на върха на контраигра.

В 48-ата минута резултатът вече беше 3:0. Андрес Иниеста даде поредния си вълшебен пас към Алба, а той намери непокрития Мората, който вкара на празна врата. Страничният рефер по-скоро сгреши, като не вдигна флага за засада при паса към левия бек. В 52-ата Бурак Йълмъз си създаде чисто положение за гол, но сам го пропиля. Централният нападател финтира Пике в наказателното поле, ала стреля безобразно от чудесна позиция.

Шест минути по-късно Арда Туран стреля в крака на Пике. Звездата на турците беше бурно освиркан от своите привърженици, след като реши да забави контраатака. В рамките на една минута между 60-ата и 61-ата Давид Силва отправи два опасни удара, които обаче не застрашиха вратаря. Резервата Бруно Сориано шутира силно в 68-ата минута, ала стражът Бабаджан внимаваше и изби в корнер.

В последната четвърт на двубоя иберийците намалиха темпото и често предоставяха инициативата на тима на Фатих Терим, който обаче почти не стигаше до вратата на Давид де Хеа. В 88-ата най-сетне се откри шанс за турския тим, но Сесар Аспиликуета много добре поправи грешката на централните бранители, спирайки нахлуващия с топка Шахан.

Испания има 6 точки от първите 2 мача и се нуждае само от точка срещу Хърватия в последната среща. Турците излизат срещу Чехия в сблъсък за третата позиция.

Испания (4-3-3): Де Хеа; Хуанфран, Пике, Рамос, Алба (81 - Аспиликуета); Фабрегас (71 - Коке), Бускетс, Иниеста; Силва (64 - Бруно), Мората, Нолито
Турция (4-3-3): Бабаджан; Гьокхан Гьонюл, Мехмет Топал, Хакан Балта, Еркин; Туфан, Селчук Инан (70 - Мали), Йозякуп (62 - Шахан); Чалханоолу (46 - Нури Шахин), Бурак Йълмъз, Арда Туран