България с лесно 3:0 над Албания в Скопие (ВИДЕО)

Волейболистите от националния отбор на България, водени от треньора Мирослав Живков, записаха втора победа във втория турнир от Група А на Европейската лига в Скопие. Момчетата на Миро Живков биха без проблеми аутсайдера Албания с 3:0 (25:19, 25:19, 25:19) във втората си среща на турнира, играна тази вечер пред почти празните трибуни на 7-хилядната зала "VIP Арена" в спортния комплекс "Борис Трайковски" в македонската столица.

Така "трикольорите" имат 2 победи от 2 мача и 6 точки, а в общото класиране в групата са с 4 победи, 1 загуба и 11 точки. Албания пък продължава да е без победа до момента и само една единствена спечелена точка. Утре (18 юни) българите ще излязат за последния си мач от турнира срещу домакините от Македония, които по-късно тази вечер играят с Дания. Срещата е от 20,30 часа българско време.

Началото на мача бе белязано от контузия на албанския разпределител Герт Лиша, която стъпи накриво и изкълчи десния си глезен. Състезателят веднага бе изнесен на ръце от своите съотборници, а на негово място се появи Адриатик Кастайзи. "Лъвовете" първи натрупаха разлика от 3 точки при 17:14. Основен реализатор за тима в тези минути бе Мартин Атанасов, който със завидна лекота натрупа 8 точки в първия гейм. Атанасов направи 2 блокади, а в края на гейма заби и ас за 24:18. Диагоналът Спас Байрев, за който това бе първи мач като титуляр в Европейската лига, стартира със 7 точки, от които един блок. Единственият проблем на "трикольорите" бяха допуснатите 9 грешки, като повечето дойдоха при изпълнение на сервис.

Във втората част Албания на няколко пъти спря атаката на българите и се откъсна с 3 точки при 17:14. При този резултат започна обратът в този гейм. На сервис за българския тим застана разпределителят Добромир Димитров, а благодарение на добрия начален удар, подредената блокада и топките в аут от албанците, играчите на Мирослав Живков направиха серия от 7 поредни точки, за да поведат с 21:17. До края "трикольорите" показаха отлична атака и спечелиха частта с 25:19.

Българските волейболисти започнаха силно третия гейм и натрупаха преднина от 4 точки до първото техническо прекъсване – 8:4. Две успешни атаки на Спас Байрев и една през центъра на Георги Чалъков направиха аванса на "лъвовете" 5 точки при 11:6. Разликата се запази и до втората техническа пауза бе 16:11. "Трикольорите" затвърдиха доброто си представяне и във финалните минути, за да приключат частта с 25:19.

Над всички за българския тим бе Спас Байрев със 17 точки (1 блок и 59% ефективност в атака), а Мартин Атанасов (2 блока, 2 аса, 47% ефективност в атака и 42% перфектно посрещане) и Георги Чалъков (3 блока и 80% ефективност в атака) добавиха по 11 точки за победата. За албанците Гузменд Хусай завърши с едва 10 точки.

БЪЛГАРИЯ - АЛБАНИЯ 3:0 (25:19, 25:19, 25:19)
БЪЛГАРИЯ: Добромир Димитров, Спас Байрев 17, Мартин Атанасов 11, Златан Йорданов 8, Красимир Георгиев 7, Георги Чалъков 11 - Петър Каракашев-либеро 1 (Георги Манчев, Златко Кьосев, Яни Георгиев)
Старши-треньор: Мирослав Живков
АЛБАНИЯ: Герт Лиша, Енеа Челати 2, Гузменд Хусай 10, Алви Шурджи 3, Асменд Кула 3, Крешник Малай 1 - Ренато Кола-либеро (Адриатик Кайтази, Антон Кафарена 4, Реджо Коци 4, Блерим Пепай 1, Арбер Трока 1, Джерджи Барди, Алтин Гореча-либеро)
Старши-треньор: Йован Мелка.