Турнир на талантите U14 - Зона Варна - Зона Велико Търново

Хърватия изпусна спечелен мач срещу Чехия след самоубийствени грешки в края (видео)

Хърватия пропусна да победи Чехия и да си осигури преждевременно класиране за 1/8-финалите на европейското първенство, след като изпусна аванс от два чисти гола и в крайна сметка записа равенство - 2:2, с тима на Павел Върба, който все още няма победа в Група D, но запазва шансове за класиране напред. "Шахматистите" тотално надиграха своя съперник и поведоха с голове на Иван Перишич (37') и Иван Ракитич (59'). След това хърватите пропуснаха още няколко положения, а 1/4 час преди края Милан Шкода намали. Тогава започнаха и поредицата от самоубийствени грешки на "шахматистите". Първо феновете на хърватите прекъснаха мача, тъй като започнаха да хвърлят факли и бомби на терена, а в добавеното време Домагой Вида направи много нелепа дузпа, която бе реализирана от Томаш Нецид за крайното 2:2.

Анте Чачич залoжи на същия състав, който започна при победата над Турция. В отбора на чехите имаше две промени - Скалак и Лафата стартираха вместо Гебре Селасие и Нецид.

Хърватите започнаха по-активно тази среща, но в първия 1/4 час головите положения липсваха. В 20-ата минута Петер Чех не прецени добре едно свое излизане и не успя да пресече центриране към далечната греда, където Манджукич засече от малък ъгъл, но стреля право във вратаря. Минута по-късно Хърватия бе още по-близо до гола. Манджукич центрира остро отляво, но сантиметри не достигнаха на Перишич да прати топката във вратата.

В тези минути отбраната на Чехия трудно се справяше с комбинациите на съперника, в основата на които бе Иван Ракитич. Играчът на Барселона пропусна много добра възможност в 36-ата минута, когато нахлу отдясно и се освободи добре, но стреля право в ръцете на Чех. Минута по-късно обаче чешката защита се пропука. Бадел отне една топка и намери Перишич, който влезе на скорост в наказателното поле и стреля точно в далечния ъгъл за 0:1.

В 42-ата минута хърватите пропуснаха страхотна възможност да удвоят. Отново Ракитич центрира добре, но Вида и Чорлука по-скоро си попречиха. Вида все пак насочи коварно топката, но я прати в аут.

В началото на втората част Чехия опита да поеме контрола.  Крейчи пробва много интересен удар с гръб към вратата, но Субашич спаси без проблем. Точно когато отборът на Върба се поотвори, Хърватия нанесе нов удар. Ракитич бе изведен добре от Брозович в 59-ата минута и с много елегантен удар халфът на Барса прехвърли Чех - 0:2.

В 67-ата минута Манджукич пропусна много добра възможност да вкара трети гол, стреляйки над вратата от чиста позиция.

В 76-ата минута резервата Милан Шкода намали, след като се извиси в наказателното поле, надскочи Чорклука и засече с глава центриране на Росицки.

Пет минути преди края хърватските фенове започнаха да хвърлят факли на терена, а впоследствие и бомбичка се взриви до един от хората, които се опитваше да разчисти. Марк Клатънбърг прекъсна мача за няколко минути, докато играчите на Хърватия се опитваха да вразумят привържениците. След около пет минути ситуацията се нормализира и играта бе подновена.

В третата минута на добавеното време Вида игра с ръка в наказателното поле, което даде достатъчно основания на Клатънбърг да покаже бялата точка. Томаш Нецид изпълни безупречно дузпата, носейки равенството на Чехия.

Хърватия остава на върха в Група D с актив от четири точки. Чехия има само едно, но запазва шансове за класиране напред. По-късно тази вечер играят Испания и Турция.

Чехия (4-1-4-1): Чех; Кадерабек, Хубник, Сивок, Лимберски; Плашил (86'-Нецид); Росицки, Скалак (67'-Шурал), Крейчи, Дарида; Лафата (67'-Шкода);

Хърватия (4-2-3-1): Субашич; Сърна, Чорлука, Вида, Стринич (98'-Вършалко);  Бадел, Модрич (62'-Ковачич); Брозович, Ракитич (7'-Шинденфелд), Перишич; Манджукич