Италия е на осминафинал с късен гол (видео+галерии)

Отборът на Италия победи много трудно Швеция с 1:0 пред пълните трибуни в Тулуза във втори мач на двата тима от предварителна група Е на Евро 2016. Страхотно попадение на Едер в 88-ата минута донесе втората поредна победа на "адзурите", която класира тима на осминафинал още преди срещата с Ейре. Бразилецът с италиански паспорт получи топката с глава от Дзадза, след което проби през трима защитници и вкара топката в долния ляв ъгъл на Исаксон. Играчите на Антонио Конте вече имат шест точки, докато Златан Ибрахимович и компания останаха само с една преди последната си среща с Белгия. Във втори пореден мач суперзвездата и съотборниците му от Швеция нямат точен удар в противниковата врата.

Успехът във втората среща от груповата фаза на "Скуадра адзура" е първи от 16 години. Последно италианците бяха надвили с 2:0 Белгия в Брюксел на Евро 2000, след което бяха записали две поражения и пет равенства на голям форум във вторите си мачове от груповите фази. Интересното е, че първенството в Белгия и Холандия завърши с финал за Италия.

Конте направи само една промяна в стартовите 11 от мача с "червените дяволи" - Алесандо Флоренци замени Матео Дармиан. Ерик Хамрен направи три промени в състава на Швеция. Вместо Маркус Берг в атака на Златан Ибрахимович партнира Джон Гуидети, който е с италиански корени. Йохансон и Екдал също бяха сред титулярите. И тримата влязоха като резерви срещу Ейре.

Скандинавците имаха предимство през първата част във владеенето на топката, но липсваха чисти положения и опасни удари. Второто полувреме започна по-активно. Шведите искаха картон за Киелини, който повали Гуидети след сблъсък без топка, но такъв не последва. Грациано Пеле стреля над гредата от добра позиция в 49-ата минута. В 60-ата минута Симоне Дзадза замени Пеле. В 72-ата минута Ибра пропусна на празна врата от един метър, но за негова радост бе в засада и дори да се беше разписал нямаше да има гол. В 81-ата минута Марко Пароло начели горната греда над Исаксон след изстрел с глава. Халфът на Лацио засече много добре центриране на Джакерини, но нямаше шанс да прати топката в мрежата.

Бразилецът Едер изригна в 88-ата минута и прати Италия на осминафинал. Нападателят на Интер получи топката от Дзадза, който му я свали с глава, след което проби през центъра на защитата на Швеция. Бившият играч на Сампдория преодоля първо един футболист на скорост, а след това и втори играч на скандинавците с хубав финт, след което с отлично изпълнение не остави шансове на Исаксон за 1:0.

В добавеното време Антонио Кандрева пропусна да удвои, като Исаксон спаси, а в последните секунди резервата Берг искаше дузпа след единоборство с Леонардо Бонучи, но такава не последва.

Така Италия последва Франция на осминафиналите, докато Ибра ще се опита да се разпише на четвърто поредно европейско първенство срещу Белгия, за да помогне на тима да се класира напред.

ИТАЛИЯ - ШВЕЦИЯ 1:0
1:0 Едер (88)

ИТАЛИЯ (3-5-2): Буфон, Бардзали, Бонучи, Киелини, Кандрева, Флоренци, Де Роси, Пароло, Джакерини, Едер, Пеле
ШВЕЦИЯ (4-4-2): Исаксон, Йохансон, Гранквист, Олсон, Линдельоф, Форсберг, Ларсон, Екдал, Калстрьом, Ибрахимович, Гуидети