Турнир на талантите U14 : Зона София - Зона Пловдив 0:1

Франция "застреля" Албания с два куршума в края и отива на осминафинал (видео+галерия)

Националният отбор на Франция измъкна много трудна победа с 2:0 над Албания във втория си мач от група "А" на Евро 2016. "Петлите" стигнаха до победата едва в края на двубоя. Резултатът за домакините откри Антоан Гризман в 90-ата минута. Той в началото бе оставен на резервната скамейка, но след това се появи в игра и се оказа щастливият жокер на Дидие Дешан днес. В добавеното време пък Димитри Пайе довърши съперника с втори гол в 96-ата минута. Любопитен факт е, че това бяха първите два точни удара на французите в мача. С този успех обаче тимът си гарантира продължаване на 1/8-финал в турнира.

Началото на мача бе обещаващо и още в 4-ата минута Димитри Пайе центрира от фаул и Оливие Жиру стреля с глава, но над вратата. Албания пък отговори с далечен удар на Леняни, който обаче не бе никак близо до вратата.

След това нещата на терена се закучиха и положенията пред двете врати почти липсваха. В 24-ата минута Елсейд Хисай центрира остро в пеналта, но там защитник изчисти пред крака на Садику, който почти сигурно щеше да отбележи отблизо. В 36-ата минута пък отново Жиру стреля с глава неточно.

В края на полувремето Албания дори имаше леко игрово предимство и в 39-ата минута след заучено положение от корнер Леняни бе намерен непокрит в наказателното поле, но в последния момент защитник успя да блокира удара му. В 44-ата минута гостите си спечелиха фаул на границата на пеналта и Мемушай отправи доста добър удар, преминал на сантиметри над напречната греда.

Втората част Дидие Дешан веднага направи промяна в състава си с пускането на Пол Погба на мястото на Антони Марсиал и това като че ли даде положителен резултат. Още в 46-ата минутаслед опасно центриране в наказателното поле Кингсли Коман стреля с глава много близо до гредата.

Албания обаче бе още по-близо до откриване на резултата в 52-ата минута. Тогава при едно центриране в наказателното поле Мемушай успя да засече топката и тя се отби от гредата.

Франция продължи да натиска и в 54-ата минута Пол Погба получи центриране на задната греда и опита удар от движение, който обаче мина над вратата. След това и Коман опита далечен удар, който бе неточен. В 62-ата минута и Лоран Косиелни стреля с глава над вратата. В 67-ата минута пък Жиру направи най-сериозния пропуск за своя тим, като отблизо с глава не успя да уцели вратата. Две минути по-късно нападателят на Арсенал нацели и греда след нов удар с глава.

"Петлите" засилваха обсадата на противниковата врата, но голът продължаваше да не идва. В 79-ата минута Погба пробва нов мощен изстрел, но отново без успех. В 83-ата минута Гризман получи добро центриране във вратарското поле, но в последния момент бе блокиран от защитник и не успя да стреля към вратата. Минута по-късно пък Канте стреля от дистанция, но след рикошет кълбото отново се търкулна покрай вратата. В 89-ата минута и Андре-Пиер Жиняк имаше страхотен шанс да стреля с глава отблизо, но и той не успя да отбележи.

Все пак щастието се усмихна на домакините в последната минута. Тогава Адил Рами центрира в наказателното поле, където Антоан Гризман бе оставен непокрит и с глава простреля вратата на Бериша за 1:0. В 6-ата минута на добавеното време и Димитри Пайе избухна, като развинти защитата на съперника и с удар в далечния удар оформи крайното 2:0.

Така Франция остава на върха в група "А" с 6 точки и вече е сигурен участник на 1/8-финал. Албания пък записа втора загуба и до голяма степен няма шанс да продължи напред.