Национална Лига Футзал: Амиго Северозапад - ССК "ИУ" ВАРНА

Унгария направи шеметно завръщане сред големите (видео)

След три десетилетия отсъствие от голям форум някогашният фактор в европейския футбол Унгария се завърна на голямата сцена с победа с 2:0 над съседа Австрия в Бордо в първия мач от надпреварата в Група "F" на шампионата във Франция. "Маджарите" се наложиха с попадения през второто полувреме, дело на играещите в германския шампионат Адам Салай (62) и Золтан Щибер (87). Отборът на Бернд Щорк беше допълнително улеснен от червения картон на Александър Драгович малко след първото попадение.

В този мач именитият вратар на унгарците Габор Кирай постави нов рекорд за най-възрастен футболист на европейски финали със своите 40 години и 74 дни. Той подобри досегашното върхово постижение на Лотар Матеус от 39 години и 91 дни. Кирай отново беше в легендарния си анцуг, който носи на всеки свой мач от 20 години насам.

Стражът обаче можеше да вади топката от мрежата си още в 30-ата секунда, когато Дейвид Алаба шутира с левия крак, но кълбото се отби в страничния стълб. Ако това беше влязло, то щеше да бъде подобрен и рекорда за най-бърз гол на еврофинали. "Маджарите" отговориха набързо с подобен шут на Ласло Клайнхайслер, който обаче беше слаб и не затрудни Роберт Алмер.

Алаба, който за разлика от кариерата си в Байерн играе като полузащитник в националния тим, получи втори шанс за попадение в 10-ата минута, когато беше намерен от Марко Арнаутович и стреля, но право в ръцете на Кирай.

След това двата отбора свалиха темпото и следващият около четвърт час беше един от най-скучните на първенството досега. Золтан Гера опита да изненада Алмер от далечно разстояние в 23-ата минута, но вратарят внимаваше.

Запалянковците на австрийския тим затаиха дъх в 32-ата минута, когато Алаба изпълни пряк-свободен удар, но ударът не беше от добрите за тъмнокожия футболист и до опасност не се стигна.

Две минути след това дойде време за отбора на Унгария да застраши съперника с центриране от фал на Джуджак, но Адам Салай не насочи добре топката с глава.

Веднага последва атака за състава на Марсел Колер, при която Кирай майсторски отрази коварен изстрел на Златко Юнузович от воле.

Австрия продължи да бъде по-настоятелният тим и в 41-ата минута се стигна до най-красивата атака до момента, при която Арнаутович се устреми по лявото крило и пусна към Мартин Харник успоредно на голлинията, но нападателят на Щутгарт не съумя да засече точно.

Противно на силните минути на домакините от Евро 2008 секунди преди почивката Джуджак беше изпуснат в наказателното поле и само фактът, че шутира с неудобния си десен крак спаси съперника от попадение.

Футболистите излязоха за второто полувреме с желание за бърз гол и още при първата акция на "маджарите" десният бек Атила Фиола опита късмета си от около 20 метра, но без успех. Далеч по-опасно беше в 48-ата и 49-ата минути, когато при две поредни атаки на австрийците Алаба центрираше отляво.

В 55-ата минута капитанът на унгарците Балаш Джуджак реши да покаже колко по-добър е с левачката и засили кълбото към горния десен ъгъл на Алмер, който обаче успя да отрази.

Точно около след час игра австрийците останаха без един от най-важните си футболисти в лицето на Юнузович, който напусна с травма.

Така се стигна до 62-ата минута, когато играещите в германската Първа Бундеслига Клайнхайслер и Салай комбинираха и нападателят се озова срещу вратаря и с лекота реализира.

Селекционерът на австрийците реши да не прави промени и отбора му заигра с трима защитници, което веднага даде шанс на съперника да атакува и нов опасен шут профуча до вратата.

Австрия пропусна да възстанови равенството в 73-ата минута, когато Марсел Забицер не уцели добре кълбото.

Независимо че унгарците бяха с човек повече, те приеха да се защитават и почти всички футболисти се намираха в своята половина на терена.

Това обаче не беше случайно, защото точно това им помогна да направят светкавична контраатака в 87-ата минута, когато влезлият като смяна Золтан Щибер излезе едно на едно с Алмер и ефектно го прехвърли, за да сложи точка на интригата.

В другия мач от групата по-късно днес съперници са Португалия и Исландия.

АВСТРИЯ - УНГАРИЯ 0:2
0:1 Салай (62)
0:2 Щибер (87)