Магията "Златан": Швеция стигна до 1:1 без удар във вратата (видео)

Ейре и Швеция поставиха началото на битката в Група "Е" със закономерно равенство 1:1, дошло след попадения през второто полувреме. Уес Хулахан вкара за ирландците в 48-ата минута, но в 71-ата минута съотборникът му Киарън Кларк си заби автогол след прострелно центриране на Златан Ибрахимович. И късметът беше на страната на скандинавците, защото според официалната статистика на УЕФА те не отправиха нито един точен удар в очертанията на вратата, а веднъж и гредата ги спаси след изстрел на Джеф Хендрик.

Като цяло обаче равенството отразява най-добре случилото се на терена, тъй като и шведите имаха своите шансове.

На живо срещата беше изгледана от президента на БФС Борислав Михайлов.

Докато Ибра очаквано водеше атаката на Швеция, лидерът на съперника Роби Кийн остана на пейката и се появи в игра чак за последния четвърт час, тъй като доскоро лекуваше контузия.

На "Стад дьо Франс" в Париж и двата тима заложиха на постройки с двама централни нападатели, което беше предпоставка за по-отворен футбол. Съставът на Ерик Хамрен започна по-силно и наложи натиск още от началните минути. Независимо от това обаче първата опасност създадоха ирландците, след като в 9-ата минута Джеф Хендрик стреля и принуди Андреас Исаксон да се намесва.

След това "детелините" изравниха играта и в 17-ата минута няколко сантиметра не достигнаха на Джон О'Шей да открие след заучено изпълнение на корнер.

Златан напомни за себе си чак в 21-ата минута, когато опита далечен удар от фал, но шутът му беше слаб. Тази атака обаче не беше продължена от още такива за шведите, които оставиха отбора на Мартин О'Нийл да доминира. Така скоро след това се стигна до две сериозни опасности пред вратата на "Тре Крунур". В 29-ата минута Роби Брейди стреля силно, но топката профуча сантиметри над гредата. Три минути по-късно Хендрик коригира мерника, но кълбото се отби в напречния стълб. Ейре усети своето психологическо превъзходство и в 41-ата минута остро центриране за малко да бъде засечено от Шей Лонг.

В края на първата част шведите направиха принудителна смяна, след като Микаел Лустиг получи травма.

Второто полувреме започна с гол за отбора на Мартин О'Нийл, дело на Хулахан в 48-ата минута, който се възползва от добър пробив по дясното крило на Шеймъс Колман.

Попадението стресна шведите и те веднага тръгнаха напред да изравняват и само две минути след гола Емил Форсберг пропусна да реализира от десетина метра. Секунди по-късно и Ибрахимович успя да засече центриране, но и този път не се стигна до гол.

Точно преди изтичането на първия час игра Ерик Хамрен реши, че е време да вкара нов партньор на Златан в нападение и Джон Гуйдети зае мястото на Маркус Берг. Буквално в първата атака след смяната Мартин Олсон намери Ибра в наказателното поле и последва удар от въздуха, който като по чудо не влетя в мрежата.

Шведите вече уверено водеха играта и бяха натикали "зелените" в тяхната половина. Може би това принуди О'Нийл да се откаже от единия си нападател за сметка на по-затворена схема.

Това обаче не помогна, защото в 71-ата минута се стигна до изравняването. Тогава Златан центрира силно отляво и бранителят на Астън Вила Киарън Кларк заби топката в собствената си мрежа.

Съставът на Република Ирландия имаше шанс веднага да си върне аванса, след като в 73-ата минута Джеф Хендрик беше изпуснат от защитата и нанесе удар от воле, но Исаксон майсторски спаси.

За последния около четвърт час на терена в игра се появи Роби Кийн, но участието му остана незабелязано.

В 82-ата минута Златан нямаше същия късмет като при автогола и не съумя да засече топката във вратата след ново подаване отляво. Това се оказа последната сериозна възможност, като след това и двата тима предпочетоха да си гарантират точката преди оставащите си два двубоя в групата.

В следващия си мач шведите излизат срещу Италия на 17 юни в Тулуза, а ден по-късно ирландците ще играят с Белгия в Бордо.

ЕЙРЕ - ШВЕЦИЯ 1:1
1:0 Хулахан (48)
1:1 Кларк (71-автогол)