Кралете на Европа с късен победен гол на освирквания Пике (видео)

Двукратният пореден шампион на Европа Испания стартира участието си на Евро 2016 с минимална победа - 1:0 над Чехия в среща от група D, играна в Тулуза. Точен за иберийците беше Жерард Пике в 87-ата минута. Интересното е, че в последните месеци бранителят на Барселона е силно освиркван от голяма част от испанските фенове по време на всеки домакински мач на Ла Роха.

Висенте дел Боске заложи на очакваните 11, поставяйки на вратата Давид де Хеа вместо капитана Икер Касийяс. Алваро Мората поведе атаката, подкрепян от Нолито и Давид Силва. Жерард Пике и Серхио Рамос оформиха партньорство в центъра на защитата. Павел Върба се спря на схема 4-2-3-1 с централен нападател Томаш Нецид. Теодор Гебре Селасие, Томаш Росицки и Ладислав Крейчи действаха зад "деветката".

Чехите стартираха по-агресивно и първи създадоха смут в наказателното поле на съперника. В петата минута Пике закъсня и извърши нарушение срещу Нецид на ръба на наказателното. При последвалия удар топката се отби от стената. В седмата Пике се намеси след нова остра атака. Минута по-късно Мората остана в засада след рейд на Нолито.

В 16-ата се откри първа чудесна възможност за иберийците. Играещият мач номер 100 за Испания Давид Силва се освободи в наказателното поле и центрира ниско, Мората изпревари защитник, но стреля в тялото на Петер Чех. Ла Роха овладя центъра на терена и търсеше празни пространства пред чешкия страж. В 26-ата Андрес Иниеста хитро намери Хуанфран в наказателното поле, но десният бек беше блокиран. В 29-ата Мората финтира защитник и шутира ниско по диагонала, топката премина до гредата и испанците спечелиха само корнер.

В 30-ата страничният рефер пропусна втора засада на Мората. В началото на мача номер 7 неволно подкоси арбитъра и в социалните мрежи се появиха шегички, че именно с това нападателят е респектирал съдията. В 35-ата Нолито достави висока топка на дъгата, а Серхио Бускетс шутира моментално от въздуха - прекалено високо. В 41-ата Хуанфран изведе Силва, но Чех затвори ъгъла и не остави шансове на канарския техничар. В края на полувремето чехите изградиха контратака, завършена с изстрел на Нецид - в ръцете на Де Хеа.

Втората част започна с чиста възможност пред вратата на Чех. Преди да е изминала и минута Иниеста намери Мората, а Хубник отклони топката в близката греда. След последвалия корнер Нолито нанесе удар, той беше блокиран, което даде шанс и на Рамос да стреля, но отново без успех. В 51-ата Жорди Алба центрира остро отляво, ала никой не сложи крак. В 56-ата чехите не изчистиха добре и това отвори възможност пред Мората, който обаче не се ориентира добре.

Минута по-късно Хубник шутира след центриране от статично положение - Де Хеа плонжира и спаси. Иниеста опита удар от 20 метра в 60-ата минута, при който Чех не се затрудни да улови. В 65-ата тимът на Върба имаше нова добра възможност: топката беше центрирана на втората греда, Гебре Селасие насочи към вратата, а Фабрегас изчисти пред голлинията.

Дел Боске реши да разнообрази играта на отбора, включвайки Ариц Адурис и Тиаго Алкантара. В 70-ата Силва блесна с изключителен извеждащ пас към Алба, но левият бек не се справи с овладяването на топката. Испанците продължиха да натискат и да търсят гола. В 72-ата Силва завърши многоходова акция със силен шут покрай гредата. В 79-ата Рамос центрира, Адурис игра с глава, но не насочи точно. Минута по-късно публиката вече виждаше гол, когато Крейчи сложи крак.

В 87-ата Иниеста центрира към далечната греда, защитниците изпуснаха Пике и бранителят вкара с глава с насочване в близкия ъгъл - 1:0. Това е пети гол на защитника с националната фланелка. Любопитното е, че първите му четири са през 2009 година, когато реализира четири гола в първите си 12 двубоя. След това предстои "суша" от 65 срещи. В добавеното време Дарида имаше прекрасна възможност за изравнителен гол, но Де Хеа беше на точното място и изби.

Така Испания и Хърватия оглавяват групата с по 3 точки и голова разлика 1:0.

Испания (4-3-3): Де Хеа; Хуанфран, Пике, Рамос, Алба; Сеск (70 - Тиаго), Бускетс, Иниеста; Силва, Мората (62 - Адурис), Нолито (82 - Педро)
Чехия (4-2-3-1): Чех; Кадерабек, Сивок, Хубник, Лимберски; Дарида, Плашил; Гебре Селасие (86 - Шурал), Росицки (88 - Павелка), Крейчи; Нецид (75 - Лафата)

Снимки: Getty Images/Guliver