Цвети и Сесил с победи, поражение за Найденова

Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова се класира за втория кръг на квалификациите на турнира на трева в Бирмингам (Великобритания) с награден фонд 846 000 долара. Пиронкова, която е поставена под номер 5 в схемата на пресявките, разгроми представителката на домакините Кейти Болтър с 6:1, 6:2 за 56 минути. 19-годишната Болтър, която е на 724-о място в ранглистата на WТА, участва в турнира с "уайлд кард". Българката си осигури 13 точки за световната ранглиста и 1815 долара.

Следващата съперничка на Пиронкова ще бъде победителката от мача между Кристина Плишкова (Чехия) и участващата с "уайлд кард" Габриела Тейлър (Великобритания).

Другата българка, участваща в турнира, втората ни ракета в момента Изабелла Шиникова, стартира квалификациите с двубой срещу 89-ата в света Алисън Риск (САЩ). Срещата няма да се играе днес, тъй като Риск е момента е на полуфинал на турнира в Нотингам.

В същото време, победа и загуба записаха българските представителки в квалификациите на турнира на трева в Майорка с награден фонд 250 000 евро. Сесил Каратанчева преодоля първия кръг на пресявките след успех с 6:4, 6:0 срещу участващата с "уайлд кард" испанка Олга Парес Аскоитиа. Испанката, заемаща място №933 в ранглистата, оказа съпротива на 206-ата в света софиянка в първия сет, но във втория разликата в класите си каза думата и Каратанчева не даде нито гейм на противничката си. Във втория кръг Каратанчева ще играе утре от 13,00 часа българско време срещу втората в предварителната схема Сорана Кърстя (Румъния).

Другата българка - Александрина Найденова, не успя да преодолее първия кръг на квалификациите на турнира в Майорка. 267-ата в ранглистата Найденова загуби от поставената под номер 8 в пресявките испанка Силвия Солер-Еспиноса с 2:6, 6:4, 2:6 след почти два часа игра. Българката допусна шест пробива в мача. Солер-Еспиноса поведе с 4:1 в първия сет и го спечели с 6:2 без проблеми. Във втората част Найденова започна с пробив, но след 2:0 загуби три поредни гейма. Все пак тя отново взе подаването на съперничката си за 4:3 и след 6:4 изравни резултата. Испанката спечели първите три гейма на третия сет и до края на двубоя доминираше.